Regulacja bramy segmentowej – Od czego zacząć?

regulacja bramy segmentowej

Bramy segmentowe to od wielu lat wyznacznik komfortu i bezpieczeństwa naszego garażu lub podwórka. Nie dość, że skutecznie utrudniają wizyty nieproszonych gości, to swoim wyglądem potrafią przyciągnąć niejedno spojrzenie. Należy jednak pamiętać, iż regulacja bramy segmentowej to absolutna podstawa jej sprawnego działania. Chcesz, aby brama działała bez zarzutu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Nie wiesz, jak samodzielnie regulować bramy garażowe? Skontaktuj się z naszymi specjalistami od regulacji bram garażowych i wjazdowych!

Regulacja bramy segmentowej – Czy warto?

Regulacja bramy to coś, co powinno zostać wykonane precyzyjnie i z dbałością o każdy szczegół. Brama, która została zamontowana lub wyregulowana w sposób niechlujny i nieuważny nie spełni swoich podstawowych zadań. Miej również na uwadze, iż intensywne użytkowanie bramy garażowej może sprawić, że ta przestanie się domykać. Wszelkie niepokojące dźwięki towarzyszące pracy mechanizmu otwierającego powinny być dla nas jasnym sygnałem do interwencji. W wielu sytuacjach regulacja bramy segmentowej to pierwszy i jedyny krok, jaki należy podjąć.

Jak wyregulować bramę segmentową?

Nie martw się, jeśli mechanizm bramy segmentowej jest dla Ciebie jak czarna magia. Bez odpowiedniego doświadczenia, wiedzy i narzędzi prawdopodobnie nie wyregulujesz bramy samodzielnie. Wszelkie próby regulacji bramy „na czuja” skończą się pogłębieniem awarii, a nawet poważnym uszkodzeniem. Jeśli uważasz, że regulacja bramy segmentowej jest nieunikniona, oto czynności, które możesz wykonywać samodzielnie:

  • Regulacja pionów bramy;
    Wyposaż się w poziomicę i sprawdź, czy Twoja brama segmentowa została zamontowana w pełni prawidłowo. Jeżeli zauważasz jakiekolwiek krzywizny – skontaktuj się ze specjalistą od regulacji prowadnic bramy segmentowej.
  • Naciąganie sprężyn bramy;
    Tak, regulacja bramy poprzez samodzielne naciągnięcie sprężyn jest jak najbardziej możliwa. Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić, czy dana sprężyna wymaga poluzowania czy naciągnięcia.
  • Regulacja napędu bramy;
    Jeśli brama garażowa się nie otwiera lub nie zamyka, spróbuj ponownie zaprogramować mechanizm napędu bramy. W wielu przypadkach to właśnie oprogramowanie stoi za niedomykaniem się bramy.

Regulacja bramy segmentowej – Co robić na bieżąco?

Skoro ustaliliśmy już, że regulacja bramy to ostateczność, spróbujmy ustalić, co należy robić, aby nie musieć jej regulować. Po pierwsze, pamiętaj o utrzymywaniu bramy w czystości. Sprawdzaj wszelkie zakamarki bramy, zwłaszcza te, w których gromadzi się woda, śnieg, piasek lub błoto. Ponadto, upewnij się, że zabezpieczenia przeciążeniowe działają jak należy. Nieprawidłowe funkcjonowanie zabezpieczeń skutecznie obniża funkcjonalność całego mechanizmu. Na koniec, nie zapominaj o regularnym smarowaniu zawiasów i sprężyn bramy. Mechanizm otwierający pracuje w często kiepskich warunkach atmosferycznych, dlatego nie zaniedbuj kwestii odpowiedniego nasmarowania.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Już wiesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie wyregulować bramy segmentować? Nie martw się, my również! Jeśli cenisz sobie swój czas i budżet domowy – skontaktuj się z odpowiednim fachowcem od naprawy i regulacji bram garażowych. Doświadczony specjalista błyskawicznie zdiagnozuje problem i dokona prawidłowej regulacji całego mechanizmu. Częste odwiedziny fachowca wydłużą żywotność całego mechanizmu i skutecznie obniżą jego awaryjność.