Pralki z automatycznym dozowaniem – czy warto w nie inwestować?

pralka z automatycznym dozowaniem, pralki z automatycznym dozownikiem, autodozowanie, automatyczne dozowanie pralka

Odpowiednie dozowanie detergentu jest tylko z pozoru łatwą czynnością, a nieodpowiednia ilość środka piorącego wpływa na efekty prania. Na szczęście producenci sprzętu AGD uzupełniają pralki w nowoczesne technologie i jedną z nich jest autodozowanie. Na czym polega autodozowanie w pralce? Czy zakup pralki z automatycznym dozowaniem to wyrzucanie pieniędzy w błoto? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i poznaj nasze zdanie na ten temat.

Jak dozować detergent?

Zdarza Ci się, że odzież po praniu jest niedoprana lub nie pachnie płynem? Być może dodajesz zbyt mało detergentów. Wbrew ogólnej opinii prawidłowe wykonanie prania jest sztuką. Dozując detergent należy uwzględnić wiele parametrów, do których należą:

  • Ilość wsadu;
  • Stopień zabrudzenia ubrań;
  • Stopień twardości wody;
  • Rodzaj detergentu (inaczej dozujemy płyn do płukania, a inaczej koncentrat).

Zwykle stosujemy środki piorące „na oko”, co niekoniecznie wpływa pozytywnie na efekty prania. Dzisiaj nie będziemy jednak skupiać się na tym, jak zrobić pranie, a przyjrzymy się dokładniej funkcji autodozowania.

Pralki z automatycznym dozowaniem – jak to działa?

Pralka z automatycznym dozowaniem zwykle posiada dwa zbiorniki w szufladzie, do których można wlać zapas płynnych detergentów. Taki zapas wystarcza zwykle na kilkadziesiąt prań i większość nowoczesnych pralek informuje, gdy jest go za mało do wykonania kolejnego prania. Pralki z automatycznym dozownikiem dozują detergent na podstawie wagi prania oraz wybranego programu czy rodzaju tkanin. W niektórych urządzeniach autodozowanie bierze również pod uwagę stopień zabrudzenia odzieży czy nawet twardość wody.

Dlaczego dozowanie detergentu jest ważne?

Oczywiście nie trzeba wspominać o tym, że odpowiednia doza detergentu wpływa na rezultaty prania. Zwykle większość z nas ma tendencję do zużywania zbyt dużej ilości detergentów, co skutkuje niszczeniem tkanin. Często można zauważyć również blaknięcie kolorowych i ciemnych ubrań. Dodatkowo zbyt duża ilość płynu może działać drażniąco na skórę i wywoływać wysypkę. Dzięki odpowiedniemu dozowaniu możesz również zaoszczędzić wodę, ponieważ często zbyt duża ilość piany wynikająca z użycia detergentu w nadmiarze wymaga uruchomienia dodatkowego cyklu płukania.

Zobacz również – jak wyprać kołdrę w pralce?

Pralki z automatycznym dozowaniem – jakie rozwiązania proponują producenci?

Niemal każdy znany producent pralek posiada w swojej ofercie pralki z automatycznym dozownikiem, jednak nazwy tej technologii mogą się od siebie różnić. Inne bywa również działanie samego autodozowania, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, na czym ono dokładnie polega, aby później nie żałować wydanych pieniędzy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania na rynku.

OptiDose Amica

Nie jest to typowe autodozowanie detergentu, jednak umożliwia wybranie wielkości dawki płynu z podziałem na małą, średnią lub dużą. Urządzenie z tą funkcją, np. model Amica TAW8143DCiBTO.

AutoDose System Whirlpool

Pralka posiada dwa zbiorniki, jeden na zwykły lub specjalny detergent w płynie, a drugi na płyn zmiękczający tkaniny lub płyn do zadań specjalnych, np. wełny lub kolorów. Przykładowy model: Whirlpool W8W046WRPL.

AutoDose Samsung automatyczne dozowanie

Zbiornik na płyn jest pojemny i wystarczy uzupełnić detergent raz w miesiącu w przypadku prania odzieży 4 razy w tygodniu. Dodatkowo pralka informuje o kończącym się detergencie. Przykładowy model z tą funkcją Samsung WW80T534DAE.

Autodozowanie AutoDose Electrolux

Pralka samodzielnie określa wielkość załadunku, dostosowuje czas trwania programu oraz zużycie wody. Wystarczy napełnić zbiorniki płynem zmiękczającym i detergentem zwykle co 20 prań. Przykładowe urządzenie z tą funkcją Electrolux EW6F348SPA.

Automatyczne dozowanie pralka Bosch i-DOS

Producent posiada na rynku zdecydowanie najwięcej pralek z tą technologią. Automatyczne dozowanie i-DOS odmierza dokładną ilość środków piorących do ilości wsadu, rodzaju tkanin, stopnia zabrudzenia, twardości wody i wybranego programu z dokładnością do 1 ml na podstawie specjalnych czujników wewnątrz pralki. Przykładowe urządzenie z technologią i-DOS Bosch WAU28S6SPL.

System i-DOS Siemens

Technologia działa na takiej samej zasadzie jak w przypadku autodozowania w pralkach Bosch. Przykładowy model z i-DOS Siemens WM14LPHZPL.

Pralki z automatycznym dozowaniem – nasze zdanie

Naszym zdaniem automatyczne dozowanie to świetna funkcja w nowoczesnych pralkach. Warto jednak zwrócić uwagę, że w zależności od producenta, technologia jest mniej lub bardziej dopracowana. Naszymi faworytami są niekwestionowanie pralki z systemem i-DOS od Boscha i Siemensa, które wyprzedzają konkurencję w działaniu tej funkcjonalności.

Szukasz fachowca do naprawy pralki? Wybierz nasz serwis pralek dostępny w wielu polskich miastach, a my z pewnością skutecznie usuniemy zaistniałą awarię.