Pralka wirnikowa – co musisz o niej wiedzieć?

pralka wirnikowa

Choć wiele osób uważa, że pralka wirnikowa już dawno odeszła w zapomnienie, to jednak sprawa ma się zupełnie inaczej. Dlaczego warto kupić „franię”? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki wirnikowej?

W pralce wirnikowej bęben się nie porusza, a woda oraz ubrania, które się w nim znajdują, wprowadzane są w ruch przez obracający się wirniki. Najpopularniejsza pralka wirnikowa to pralka Frania i do dziś nazywa się tak wszystkie pralki wirnikowe.

Zalety i wady pralek wirnikowych

Dzisiejsze „Franie” nie wymagają od nas tak dużej ingerencji, nie musimy ich samodzielnie napełniać i opróżniać z wody. Tak jak wszystkie urządzenia także te mają swoje wady i zalety. Zacznijmy od zalet tego urządzenia:

  • Niska cena – nowe pralki wirnikowe można kupić za niecałe 300 zł, oczywiście tak jak w przypadku innego AGD otrzymujesz na zakupiony sprzęt gwarancje. Zazwyczaj jednak naprawa pralki wirnikowej jest rzadkością.
  • Łatwa obsługa i prosta konstrukcja – w pralkach automatycznych możemy znaleźć wiele różnorodnych funkcji, by poznać je wszystkie, musimy przysiąść do „lektury” i dopiero wtedy możemy zacząć użytkować ten sprzęt, także w przypadku pralki wirnikowej warto zapoznać się z instrukcją, jednak w tym wypadku instrukcja jest o wiele krótsza.
  • Małe gabaryty – pralki wirnikowe są małe, więc bez problemu możemy je przenieść w razie potrzeby.
  • Nie musi być podłączona do sieci wodociągowej – kiedy nie mamy dostępu do wody, wystarczy, że napełnimy ją wodą z innego źródła.
  • Szybkość prania – cały proces prania z płukaniem i wirowaniem zajmie nam nie więcej niż półgodziny.

Do wad zaliczamy:

  • Mniejsza pojemność bębna – w zależności od modelu waha się od 4 do 7 kg. W modelach z wirówką pojemność wirówki nie jest równa pojemności samej pralki, a więc załadunek powinien być podzielony przez dwa.

W mniej zaawansowanych modelach może brakować wirówki, możliwości odpompowywania wody, a nawet podgrzewania wody.

pralka wirnikowa
źródło: Wafiapps.com

Zasady prania w pralce wirnikowej

  • Pranie musi być podzielone na kolory
  • Sprawdzaj metki, czy dane rzecz może być prana w pralce wirnikowej
  • Ilość prania musi być dopasowana do maksymalnej objętości pralki
  • Tkaniny takie jak: swetry, delikatne tkaniny, dzianiny nie mogą być prane w pralce wirnikowej, ponieważ może dojść do ich rozciągnięcia

Pralki wirnikowe często wybierane są do: domków letniskowych, kempingowych oraz lokalów bez dostępu do bieżącej wody.