Pralka kopie prądem – Co powinieneś zrobić?

pralka kopie prądem

Z pewnością każdy z nas chociaż raz spotkał się z nieprzyjemnym „kopnięciem” prądem. Mimo to, gdy tylko pralka kopie prądem natychmiastowo panikujemy i martwimy się o jej stan. Zdarzyło Ci się, że po dotknięciu bębna pralki pojawił się spektakularny przeskok iskry? Nie martw się! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co robić, gdy pralka kopie prądem!

Nie jesteś w stanie zdiagnozować dokładnej przyczyny awarii pralki? Przeczytaj nasz artykuł o najczęstszych powodach awarii pralek!

Pralka kopie prądem – Czym jest elektryzowanie?

Elektryzacja to powszechnie znany proces, zachodzący po kontakcie dwóch ciał. Zbliżenie się ciała naelektryzowanego do innego ciała powoduje odczuwalne na naszej skórze „kopnięcie prądem”. W skrajnych przypadkach, gdy różnica potencjałów jest szczególnie wysoka, przy kontakcie mogą pojawić się iskry.

Okres grzewczy to czas, gdy wszelkie urządzenia elektryczne w naszym mieszkaniu są szczególnie podatne na takie przeładowania. Suche powietrze elektryzuje nasze ciała, a rozłożone po mieszkaniu wykładziny i wiszące na naszych ciałach ubrania oznaczają nadmierną elektryczność statyczną. To właśnie wtedy po dotknięciu bębna lub obudowy pralka kopie prądem.

Nieprawidłowy montaż pralki a problem z prądem

Uszkodzona izolacja to kolejny częsty powód nadmiernego kopania prądem przez pralkę. Wadliwa lub niechlujnie założona instalacja elektryczna nie jest odporna na przepięcia. Przeładowania w sieci mogą spowodować uszkodzenie izolacji, co przekłada się na pojawienie się napięcia dotykowego na metalowych elementach domowego sprzętu elektrycznego.

Uszkodzona izolacja jest poważnym zagrożeniem zdrowia lub życia wszystkich domowników. W sytuacji, gdy pralka kopie prądem na skutek awarii izolacji, jest to tak naprawdę najmniejszy problem. Niezwłocznie skontaktuj się z fachowcem od instalacji elektrycznych i rozwiąż kłopot z instalacją u jej podstaw. Awaria izolacji instalacji to również:

  • Zwiększone prawdopodobieństwo porażenia prądem;
  • Zwarcie elektryczne;
  • Spalenie się niektórych elementów instalacji elektrycznej;
  • Zagrożenie dla modułów elektrycznych wszelkiego sprzętu AGD;

Pralka kopie prądem – Czy gniazdko ma uziemienie?

Ostatnią, ale równie niebezpieczną, przyczyną kopania przez pralkę prądem jest… nieprawidłowy montaż gniazdka. Brak uziemienia w gniazdku znacząco obniża bezpieczeństwo całej instalacji. Większość producentów sprzętu AGD, w tym pralek Amica, Samsung, czy Bosch, zaleca, aby gniazdka elektryczne, do których podłączany jest sprzęt, były wyposażone w specjalne bolce. Co w rzeczywistości daje nam uziemienie w gniazdku?

  • Zmniejsza ryzyko porażenia prądem;
  • Chroni instalację i sprzęt AGD przed spaleniem;
  • Jest jednym ze środków ochrony przeciwpożarowej.

Jeśli zdarza Ci się, że bęben pralki razi prądem lub pralka niszczy instalację elektryczną – skontaktuj się z serwisem AGD lub elektrykiem. Sprawdzony elektryk sprawdzi stan Twojej domowej instalacji elektrycznej, a profesjonalny serwis AGD przyjrzy się poszczególnym elementom pralki. Jeżeli jesteś właścicielem starszych urządzeń np. leciwej pralki Amica lub pralki Polar, przebicia na obudowie nie są niczym nadzwyczajnym. Zastanów się natomiast nad wymianą pralki na nową.