Płyta indukcyjna robi zwarcie – Najczęstsze przyczyny

kuchenka indukcyjna robi zwarcie

Większość nowoczesnych urządzeń AGD charakteryzuje się dosyć wysoką odpornością na nagłe awarie. Mimo to, zdarza się, że płyta indukcyjna robi zwarcie. Warto pamiętać, iż nawet najlepszy sprzęt może zaskoczyć nas niedyspozycyjnością w najmniej oczekiwanym momencie. Dowiedz się, co robić, gdy płyta indukcyjna nie działa oraz co możesz naprawić na własną rękę. Zapraszamy!

Dobrze wiesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie naprawić awarii płyty indukcyjnej? Zdecyduj się na profesjonalną naprawę płyt indukcyjnych!

Płyta indukcyjna robi zwarcie – Dlaczego?

Do najczęstszych przyczyn wadliwego działania płyty, również takiego, które powoduje awarie całej instalacji elektrycznej jest… nieprawidłowe podłączenie płyty. Ponadto, na działanie kuchenki wpływ mają wszelkie wady fabryczne oraz awarie pojedynczych elementów, takich jak tranzystor lub moduł sterujący.

Jeśli płyta indukcyjna robi zwarcie, jest to bardzo jasny znak, że należy się nią zająć. Szybka reakcja i błyskawiczny kontakt z odpowiednim fachowcem może uratować Twoją kuchenkę oraz instalację elektryczną. Za zwarcie może odpowiadać również nieprawidłowo działający induktor. To on odpowiada za wysokie napięcie płyty indukcyjnej.

Uszkodzenie modułu płyty

Większość awarii modułów sterujących płyt indukcyjnych powstaje na skutek zawilgocenia. Niestety, naprawa modułu zwykle nie jest możliwa, a nieszczęśliwemu użytkownikowi pozostaje jedynie wymiana modułu lub wymiana całej płyty indukcyjnej.

Pamiętaj, iż nawet niewielki wyziewy mogą prowadzić do korozji. Płyta indukcyjna robi zwarcie na skutek nieprawidłowej pracy modułu, a do naprawy wymagany jest kontakt ze sprawdzonym fachowcem od urządzeń AGD lub elektroniki.

Pole grzejne również może być przyczyną

Jeśli zdarza Ci się zostawiać naczynia na włączonym polu, prędzej, czy później, spotka Cię przegrzanie się induktora. W sytuacji uszkodzenia induktora lub zwęglenia izolacji drutu nawojowego, w mieszkaniu często dochodzi do zwarcia. Co więcej, uszkodzenie induktora równie często idzie w parze z awarią całego modułu sterującego. Koszt wymiany induktora i modułu oscyluje w okolicach 500-600 złotych, dlatego może się okazać, że wymiana nie jest najzwyczajniej w świecie opłacalna. Wymiana pola grzejnego oraz modułu zasilania to absolutna ostateczność, w przypadku, gdy kuchenka indukcyjna nie działa.

Płyta indukcyjna robi zwarcie – Czy warto naprawiać?

Odpowiedź na powyższe pytanie będzie różniła się w zależności od naszego budżetu oraz typu awarii. W większości sytuacji koszt naprawy kuchenki oscyluje w okolicach połowy ceny nowej kuchenki. Jeśli postawiliśmy na sprawdzonego fachowca, który pewny jest swojej diagnozy, możemy śmiało decydować się na wymianę. Dobrym sposobami na uniknięcie kosztów naprawy są m.in.:

  • Korzystanie z oryginalnych środków do czyszczenia płyt indukcyjnych;
  • Gotowanie w oryginalnych garnkach oraz naczyniach;
  • Wyłączanie płyty po zakończeniu użytkowania;
  • Ściąganie pustych naczyń z pól grzejnych.

Jak widzisz, uniknięcie kosztów wymiany modułu lub induktora nie jest w zasadzie takie trudne. Jeżeli zależy Ci na długiej żywotności płyty, pilnuj się, aby codziennie korzystać z niej w pełni prawidłowo.