Pęknięta rura w ścianie – Co robić?

piecyk gazowy nie grzeje wody

Pęknięta rura to problem zarówno lokatora, jak i właściciela nieruchomości oraz sąsiada. W zasadzie nic dziwnego w tym, że awarie instalacji wodnych aż tak nas stresują, w końcu nie chcemy komukolwiek podpaść. Czy strumienie wody, zalewające nasze ściany i kafelki możemy zatrzymać samodzielnie? Czy zacieki na ścianach lub pęknięta rura to prosta droga do spotkania z ubezpieczycielem sąsiada? Nieważne, czy problem leży w rurze w ścianie, czy uszkodzona została instalacja pod posadzką — nie panikuj. Dowiedz się, dlaczego rury w ścianie pękają oraz co możesz zrobić, gdy pęknięta rura w ścianie w końcu Cię nawiedziła.

Pęknięta rura — Jak postępować?

Awarie, jak to rzeczy, z którymi nie chcemy się spotykać, przychodzą niespodziewanie. Zalana łazienka nie jest pocieszającym widokiem, ale pamiętaj, że nie wszystko stracone. Strumienie wody zalewające nam posadzkę i sprzęt elektryczny wyglądają oczywiście niebywale groźnie, ale pęknięta rura może zostać naprawiona, szybciej niż Ci się wydaje. Po pierwsze — zachowajzachowaj spokój. Co robić następnie?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  1. Jeżeli otrząsnąłeś się już z pierwszego szoku, czym prędzej zakręć dopływ wody. Zlokalizowanie głównego zaworu wody w stresującej sytuacji może być trudne, dlatego zawczasu postaraj się zapamiętać jego lokalizację. Jeśli nie wiesz, gdzie znajduje się zawór odcinający dopływ wody, a pęknięta rura nie daje za wygraną — zapytaj o niego innych domowników lub sąsiadów.
  2. Nie narażaj siebie i innych lokatorów na zbędne zagrożenie zdrowia lub życia. Odetnij dopływ prąd w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli rozlana woda sięga gniazdek elektrycznych lub kabli. Nieszczelna izolacja lub jakikolwiek inny błąd konstrukcyjny w instalacji elektrycznej grozi zwarciem, lub porażeniem. Potencjalne powikłania związane z instalacją elektryczną to z pewnością najgorsze skutki, jakie niesie za sobą pęknięta rura.
  3. Jeśli opanowałeś sytuację z instalacjami — zajmij się usuwaniem wody z posadzki. Zacieki na ścianach sąsiadów nie powstaną, jeżeli uda Ci się w miarę szybko wysuszyć podłogę w łazience. Błyskawiczne osuszenie podłogi pozwoli Ci również uchronić się przed potencjalnymi uszkodzeniami instalacji pod posadzką oraz samej posadzki.
  4. Ostatnim etapem walki z pękniętą rurą jest chłodna ocena sytuacji i telefon do pogotowia hydraulicznego. Samodzielna naprawa rury jest co prawda możliwa, ale większość z nas nie poradzi sobie na tyle dobrze, aby okazała się opłacalna. Uszkodzenie rury to awaria, którą doświadczony hydraulik usunie w kilka chwil.

Jak zlokalizować przeciek?

Wykonywanie zdjęć lub kręcenie filmów podczas wykańczania łazienki niestety nadal jest rzadkością. W efekcie użytkownicy lokalu nie znają dokładnego układu rur wodnych, co kończy się kosztownym i uciążliwym odkrywaniem potencjalnych miejsc usterki. Na całe szczęście, pęknięta rura nie ukryje się przed… termowizją. Lokalizacja uszkodzonej rury z pomocą termogramu jest nieinwazyjna i bardziej opłacalna niż ślepe szukanie igły w stogu ściana. Ponadto, pęknięcie w instalacji znajdziemy po zastosowaniu metody akustycznej lub podczas pomiaru wilgotności. Oczywiście wykorzystanie powyższych metod oznacza konieczność skontaktowania się z fachowcem, który posiada wszelkie potrzebne narzędzia oraz sprzęt.

Pęknięta rura a próba samodzielnej naprawy

Jeśli zalanie łazienki jest efektem cieknącej wody z kranu, jedyne co musisz zrobić to założyć nową uszczelkę. Montaż uszczelki jest stosunkowo prostym zadaniem, wymagającym jedynie kupna nowej uszczelki w pierwszym lepszym sklepie budowlanym. Zatkany odpływ natomiast, w prosty sposób odetkamy środkami chemicznymi dostępnymi w każdym dyskoncie, zwykle sprzedawanych w formie granulatu lub żelu.

Jak mogłeś zauważyć, naprawa mniejszych awarii instalacji wodnych nie jest ani czasochłonna, ani nazbyt droga. Prawdziwy problem zaczyna się, gdy powyższe sposoby na zatrzymanie wylewu wody nie zadziałają. Jeżeli problemem jest pęknięta rura w ścianie, kontakt z fachowcem jest niemalże obowiązkowy. Może okazać się, że uszkodzona rura znajduje się w niedostępnym dla Ciebie miejscu, m.in.: pod podłogą łazienki lub za ścianą z kafelkami. Taki rodzaj awarii najlepiej zlecić hydraulikowi, który niemal zawsze okaże się o wiele bardziej opłacalnym wyjściem.

Suszenie łazienki po zalaniu wodą

Zanim rozpoczniesz proces naprawy posadzki w łazience, zaczekaj, aż podłoga w całym pomieszczeniu wyschnie. Co prawda wysuszenie posadzki do cna może zająć nawet kilka tygodni, ale ochroni przed dodatkowymi kosztami skuwania płytek ceramicznych. Przed przystąpieniem do napraw szkód, które wyrządziła nieszczęsna pęknięta rura, usuń wszelki luźne części starej wylewki. Następnie należy wykonać wylewkę betonową i zabezpieczyć mokre miejsca folią w płynie. Spokojnie, stąd już prosta droga do ułożenia płytki ceramicznej i zaklejenia jej zaprawą klejową.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca