Okap kuchenny nie działa – Jak naprawić wentylator w okapie?

okap kuchenny nie działa

Okap kuchenny nie działa… I co dalej? Problem z działaniem okapu u każdego z nas objawiać się będzie w inny sposób. U jednych będzie to problem z oświetleniem okapu, u innych problem z pochłanianiem zapachu lub wciąganiem pary. Mimo, że przyczyn awarii okapu jest naprawdę sporo, w poniższym wpisie spróbowaliśmy przedstawić Wam te najczęstsze przyczyny. Twój okap kuchenny przestał działać? Zapoznaj się z naszym artykułem poradnikowym!

Okap kuchenny nie działa – Jak włączyć okap?

Zauważyłeś, że w okapie nie działa oświetlenie? Diody na urządzeniu nie dają znaku życia, a sprzęt w ogóle się nie uruchamia? Najczęstszą przyczyną problemów z włączaniem okapów jest… najzwyczajniejszy brak zasilania. Upewnij się, że winowajcą nie jest uszkodzone gniazdko lub kabel. Jak to zrobić?

Przetestuj gniazdko, do którego podłączony jest okap. Podłącz do niego inne urządzenie (np. lampkę nocną) i sprawdź, czy zadziała. Jeśli problem nie leży w gniazdku, a okap kuchenny nie działa, przetestuj bezpieczniki oraz listwę antyprzepięciową. Przypadkowe wyłączenie listwy lub bezpieczników bardzo często powoduje nagłe przerwy w pracy sprzętu kuchennego.

Okap nie pochłania zapachów – Co robić?

Zdarza się, że okap na pozór działa doskonale. Światła działają, diody dają wszelkie informacje o stanie urządzenia, a wentylatory zdają się pracować z pełną mocą. Mimo to, coś nam nie pasuje. Co zrobić, gdy okap nie wciąga pary? Czy konieczna jest kosztowna naprawa lub wymiana okapu na nowy? Oczywiście, że nie! Najczęstszymi przyczynami awarii okapów są:

  • Zapchane filtry węglowe (Które w bardzo prosty sposób wymienimy);
  • Uszkodzony wentylator;
  • Awaria silnika wentylatora;
  • Problem z modułem sterującym urządenia.

Dobrze, więc okap kuchenny nie działa tak, jak powinien, ale co dalej? Znamy sytuację, w których dokładne wyczyszczenie filtrów okapu lub wymiana ich na nowe zdziałała cuda. Czyszczenie okapu powinno odbywać się raz na trzy miesiące, dlatego jeśli nie jesteś fanem sprzątania – zacznij od tego. Zaklejone tłuszczem wentylatory nie będą działały tak dobrze, jak ich czyste odpowiedniki. Jeśli jednak szczegółowe przeczyszczenie okapu nic nie dało, zastanów się nad wymianą silnika wiatraka lub naprawą wentylatorów u sprawdzonego fachowca.

Okap kuchenny nie działa – Brak reakcji na zmianę ustawień

Różne okapy różnie reagują na uszkodzenie głównego modułu sterującego. Niektóre z urządzeń korzystają z przycisków przesuwnych, inne z paneli dotykowych lub klasycznych włączników. Częstą przyczyną awarii okapów jest nagłe uszkodzenie panelu sterowania. Korzystanie z przycisków nie daje zamierzonego efektu, a panel dotykowy w ogóle nie reaguje na nasze próby włączenia urządzenia.

W przypadku awarii panelu sterowania okapu, spróbuj zresetować zasilanie urządzenia. Odłącz okap od prądu i odczekaj kilkadziesiąt sekund zanim ponownie podłączysz go do zasilania. W lwiej części przypadków funkcje panelu zostają odblokowane, a okap zaczyna działać w pełni prawidłowy. Nie zraź się jednak, jeśli nadal okap kuchenny nie działa. W takim wypadku skontaktuj się z fachowcem od naprawy sprzętu AGD i zacznij proces wymiany modułu sterującego.