Oczyszczacz powietrza, jaki wybrać? Czy w ogóle warto go kupić, czy to wymysł marketingowy?

oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, którego zadaniem jest usuwanie z powietrza składników smogu takich jak pyły PM2,5, lotnych związków organicznych, a także niemal wszystkich alergenów, bakterii i wirusów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli oczyszczaczy powietrza, czym się one różnią?

Biorąc pod uwagę różne czynniki, oczyszczacze powietrza można sklasyfikować na różne sposoby. Zazwyczaj dzieli się je ze względu na filtr, jaki został w nich zastosowany.

Filtr Hepa

Najbardziej polecanymi modelami są oczyszczanie z filtrami HEPA z klasą co najmniej E10 w połączeniu z filtrem węglowym. Filtry HEPA muszą spełniać określone warunki, jednak w przypadku tych z węglem aktywnym tych norm nie ma, więc musimy jedynie mieć nadzieje, że producent dostosował się do ogólnie przyjętych norm. W tych oczyszczaczach klasa H12 zapewnia filtracje na poziomie nawet 99.97%.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Filtreacja fotokatalityczna

Podczas filtracji fotokatalitycznej wydzielany jest ozon, dodatkowo część lotnych związków organicznych rozkładana jest do formaldehydu. Dlatego też poleca się stosowanie oczyszczaczy z filtrem HEPA, ponieważ są one dokładniejsze i bezpieczniejsze.

Do wyboru mamy także oczyszczacze z filtrem węglowym, wodnym, elektrostatycznym, tkaninowym, czy też jonizator i lampa UV.

oczyszczacz powietrza
źródło: philips.ch

Z punktu widzenia użytkownika najlepiej obrazującym podziałem jest, rozróżnienie:

Oczyszczacze powietrza dla alergików – nowoczesne oczyszczacze powietrza, wykorzystują wielostopniową filtracje powietrza. W ich przypadku można skorzystać z filtrów różnego rodzaju, których zadaniem jest eliminacja każdego rodzaju zanieczyszczeń alergennych, które występują w powietrzu.

Oczyszczacz powietrza na smog – jeżeli chcemy nawet kilkukrotnie obniżyć ilość groźnych czynników w domu najlepiej stosować oczyszczacze z filtrem HEPA klasy co najmniej E10. W połączeniu z filtrem węglowym aktywnym.

Oczyszczacz powietrza ze wbudowanym nawilżaczem powietrza – nawilżacze te mają wbudowane oczyszczenie powietrza za pomocą mgiełki w postaci pary wodnej. Urządzenie to pozwala także zmniejszyć ilość drobnoustrojów, bakterii, wirusów, a także innych zanieczyszczeń.

Oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji powietrza – jonizatory powietrza mają za zadanie wytwarzanie jonów ujemnych. Jony te mogą „dociążać” pyły, by te wzajemnie się przyciągały i sklejały.

Oczyszczacze powietrza mają za zadanie sprawić, że powietrze w pomieszczeniu, jakim przebywamy, jest „czyste”. Czy jednak tak, aby na pewno jest? Jak widzicie wszystko zależny od tego, jakie urządzenie wybierzecie. W przypadku oczyszczaczy fotokatalitycznych nie dokońca rozwiązanie jest bezpieczne, natomiast jeżeli chodzi o oczyszczacze HEPA. spełniają one swoją rolę o ile producent swoje urządzenie wykonał z ogólnie panującymi normami.

Zobaczcie także AGD przyszłości.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca