Objawy uszkodzenia programatora w pralce

uszkodzony programator

Programator jest rodzajem zegara, który po pewnym czasie uruchamia kolejne funkcje pralki. Dzięki jego prawidłowej pracy pralka pobiera wodę, płucze i wiruję. Programator w pralce służy do załączenia danego trybu, które ustalamy za pomocą pokrętła. Jakie są objawy uszkodzonego programatora w pralce ?

Uszkodzenie programatora przyczyny

Przepięcia-programator jest bardzo skomplikowanym układem elektronicznym. Szczególnie w starszych modelach pralek, bezpieczniki mogą być często niewłaściwie dobrane.

Naprawy innych części-podczas naprawy innych częsci w pralce może dojść do awarii programatora. Wiele spośród istotnych elementów tego urządzenia znajduję się niedaleko siebie, co może prowadzić do zepsucia innego mechanizmu. Pamiętajmy, aby uniknąć usterki programatora podczas naprawy pralki należy zachować szczególną ostrożność.

Uszkodzony amortyzator-w sytuacji, kiedy amortyzator ulegnie uszkodzeniu, lub dojdzie do pęknięcia amortyzatora, bęben pralki podczas pracy uderza w inne jej części, w tym także w programator. Kiedy uderzenia są naprawdę bardzo silne, może dojść do uszkodzenia programatora. Aby uniknąć problemu z uszkodzonym programotorem, należy zadbać o zawieszenie.

Nieprawidłowe podłączenie-jest to jeden z najczęstszych problemów, które spotykamy po naprawie innego elementu w naszej pralce. Podczas naprawy innego elementu, demontażu i ponownym zamontowaniu programatora może dojść do zbyt dużego napięcia. Efektem nieprawidłowego podłączenia danej części jest zbyt duże napięcie, które prowadzi do spalenia programatora.

Przekręcanie pokrętła podczas cyklu– w czasie trwania cyklu pod żadnym pozorem nie można przekręcać pokrętła. Może to skutkować wieloma usterkami, a nawet może powodować uszkodzenie programatora.

Do zadań programatora należy:

  • pobieranie wody
  • podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury
  • pranie
  • płukanie
  • wypompowywanie wody

Przyczyny awarii programatora

  • uszkodzony silniczek-kiedy ulegnie awarii, pralka zacina się i nie jest w stanie wykonać całego cyklu prania i zakończyć go
  • brak dobrego styku na złączniku-zaleca się wyczyścić styki
  • uszkodzenie mikroprocesora-w takim przypadku niestety konieczna będzie wymiana programatora na nowy

Wymiana programatora

Programatory są dostępne w specjalistycznych sklepach lub można je zamówić przez internet. Warto skonsultować się z fachowcem, zanim przystąpimy do samodzielnej wymiany tego elementu. Naprawę uszkodzonego programatora najlepiej zlecić fachowcowi, aby zdiagnozował przyczynę awarii i naprawił programator. W wielu przypadkach naprawa jest jednak nieopłacalna i trzeba po prostu wymienić programator na nowy.