Jakie naczynia mogą ulec uszkodzeniu w zmywarce?

sztućce w zmywarce

Mycie naczyń w zmywarce pozwala zaoszczędzić czas, a nawet pieniądze. Jednak, gdy wrzucamy do niej naczynia bez namysłu, możemy narazić się na jeszcze większe koszty. Jakie naczynia mogą ulec uszkodzeniu w zmywarce?

Naczynia i sztućce ze srebra, miedzi, cyny

Przedmioty wykonane z tych materiałów, nie powinny być myte w zmywarce. Po takim czyszczeniu może dojść do ich odbarwienia, a nawet mogą ulec poważniejszemu zniszczeniu.

Drewniane łyżki i inne akcesoria z tego materiału

Deski do krojenia, łopatki i łyżki także nie powinny być wkładane do zmywarki. Ponieważ dochodzi do ich napęcznienia pod wpływem wody i tym samym pękania i nie nadają się one do niczego.

Noże

Noże myte w zmywarce znacznie szybciej się tępią. Wysoka temperatura oraz środki, których używamy do mycia w zmywarce, doprowadzają do korozji, nawet noży wykonanych z wartościowej stali nierdzewnej. Dochodzi nawet do degradacji tej stali. Nie oznacza to jednak, że nóż po jednym myciu się stępi, ale naostrzona część zaczyna pękać i przestaje być trwała.

Przedmioty wykonane z teflonu

Teflonowe garnki i patelnie także lepiej myć ręcznie. Powłoka teflonowa jest bardzo delikatna i podczas mycia w zmywarce może dojść do jej uszkodzenia, a co za tym idzie, używanie tego przedmiotu jest dla nas niebezpieczne.

kryształ w zmywarce
źródło: pixabay.com

Naczynia z kryształowego szkła

Kryształowe kieliszki i inne naczynia powinny być myte ręcznie, ponieważ detergenty używane do mycia w zmywarce, mogą uszkodzić ich powierzchnię, a nawet spowodować jego korozje!

Ręcznie malowane naczynia

Szczególnie ceramiczne bądź porcelanowe naczynia mogą ulec uszkodzeniu w zmywarce. Ich struktura jest bardzo delikatna, a wzór, który się na nich znajduje, zetrze się pod wpływem działania detergentów do zmywarki.

Kubki termiczne i pojemniki hermetyczne

Mycie ich w zmywarce może prowadzić do sytuacji, że stracą one swoje właściwości termoizolacyjne.

Naczynia z etykietami

Także te produkty jak np. słoiczki po dżemie, nie powinny być myte w zmywarce, naczynia mogą ulec uszkodzeniu w zmywarce (jeżeli zależy nam na etykiecie), ale także mogą zapchać urządzenie.