Miele buduje fabrykę w Polsce, pracę znajdą setki osób

Wiosną przyszłego roku niemiecki producent AGD ma rozpocząć budowę fabryki w Polsce. Produkcja sprzętów na terenie Polski będzie dla producenta najbardziej opłacalna, ponieważ na tle całej Unii Europejskiej koszty np. związane z pracownikami w naszym państwie są najniższe.

Miele buduje fabrykę w Polsce, pracę znajdą setki osób
źródło: Which.co.uk

Produkcja ma się znajdować w gminie Ksawerów pod Łodzią, a zatrudnienie ma znaleźć 350 osób. Zakład ma stworzyć pralki, które wejdą na rynek w 2020 roku. W roku 2013 jednostkowy koszt zatrudnienia w Polsce wynosił 7,6 euro za godzinę, natomiast średnia unijna wynosiła 23,7 euro. Dlatego też Miele zdecydowało się na stworzenie fabryki w Polsce, bo stawka ta od 2013 roku nie wiele się zmieniła, a więc nic dziwnego, że nowa fabryka ma powstać u nas. W 2020 r. producent ma podjąć decyzję o dalszej realizacji kolejnych etapów inwestycji. Jeden z członków zarządu firmy mówi o tym, że większość produktów wyrabianych w zakładzie pójdzie na eksport, chociaż widzi on także potencjał na polskim rynku.

Dowiedz się także o inwestycji innego producenta: Centrum finansowe w Łodzi na 200 pracowników?

miele fabryka
źródło: miele.co.uk

W tym tygodniu firma otrzymała pozwolenie na prowadzenie działalności w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W najbliższym czasie ma zostać kupiona działka, a w następnym roku od kwietnia do maja ma rozpocząć się budowa, która łącznie z wyposażeniem ma trwać około 2 lat. Następnie ma rozpocząć się produkcja próbna, po której przyjdzie czas na wejście na rynek nowego wyrobu w 2020 roku. Po pierwszym etapie budowy fabryki będzie można wyprodukować 250 tys. pralek rocznie. Koszt budowy fabryki to około 200 mln zł.

Źródło: Money.pl