Mała sypialnia – Jak urządzić mały pokój?

mała sypialnia

W przypadku urządzania małego pokoju każdy centymetr ma znaczenie. Mała sypialnia to spore wyzwanie w kwestii umiejętnego i efektywnego rozplanowania dostępnej przestrzeni. To właśnie w sypialni spędzamy przecież najwięcej czasu, dlatego przydałoby się, aby jej aranżacja w pełni nam odpowiadała. Sypialnia służy nam również do relaksu po całym dniu pracy, nie możemy więc czuć się w niej jak w klatce. Odpowiednie rozlokowanie mebli i przemyślane dobranie barw sprawi, że mała sypialnia powiększy się optycznie i fizycznie. Jak urządzić mały pokój? Czy mała sypialnia ma w ogóle sens?

Urządzanie małej sypialni — Od czego zacząć?

Na początek, warto przyswoić pewną ważną zasadę — sypialnia, którą właśnie projektujesz, jest Twoją sypialnią i to Tobie ma się podobać. Nie bój się testować i eksperymentować. Mała sypialnia może być jednocześnie zaskakująco estetyczna, jak i niebywale funkcjonalna. Istnieją meble do małych pokoi, które pozwolą Ci zamienić łóżko w olbrzymią szafę lub rozłożyć stolik nocny do wielkości standardowego biurka. Urządzanie małego pokoju pobudza nasze szare komórki. Gdzie upakować książki? Gdzie schować nieużywane ciuchy? Jak dostać się do wnętrza szafy? Rozwiązania tych problemów są proste i na wyciągnięcie ręki. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to podążaniu za własną ideą nowej sypialni.

Jakie łóżko do małej sypialni?

Mimo że pokój do spania może być wielofunkcyjny, to nadal jego najważniejszym elementem jest oczywiście… łóżko. Na co nam wszak sypialnia bez możliwości położenia się i odespania ośmiu godzin pracy. Wybór łóżka do mniejszego pokoju może wydawać się trudny, ale w gruncie rzeczy jest prostszy, niż Ci się wydaje. Czym charakteryzuje się łóżko do małego pokoju?

  • Mała sypialnia zyska na węższym łóżku — ok. 140 cm szerokości dla dwóch osób oraz 90 cm szerokości dla jednej osoby.
  • Zrezygnuj z rozkładanej sofy. Wygodne łóżko, mała sypialnia i szafka nocna to o wiele lepsze połączenie niż rozkładana sofa, niby-pokój dzienny i małe biurko.
  • Łóżko w małym pokoju najlepiej przysuń do ściany. Zyskasz dzięki temu więcej przestrzeni użytkowej.
  • Wybierz łóżko z dodatkowym pojemnikiem pod materacem. Schowasz tam nieużywaną pościel, pidżamy, a nawet ubrania lub buty, z których nie korzystasz.
  • Wysoki zagłówek i mała sypialnia to idealne połączenie. Wysoki zagłówek to rozwiązanie przyciągające wzrok, do tego będące niebywale funkcjonalne. Zagłówek może pełnić funkcję schowka na książki lub półki. Optymalna głębokość zagłówka łóżka do małego pokoju to około 15 cm.

Mała sypialnia na poddaszu?

Właściciele mieszkania na poddaszu lub mieszkania z wysokim sufitem mogą pokusić się o zamieszczenie w sypialni antresoli. Pozwala to zaoszczędzić sporo cennego miejsca, które wykorzystasz na postawienie biurka lub fotela. Mała sypialnia na poddaszu zyska na klimacie, jeśli postawić łóżko pod ścianą, a do całej kompozycji dodasz nocną lampę. Duże okna w mieszkaniach na poddaszu sprawią, że sypialnia będzie dobrze oświetlona, a co za tym idzie, większa w odbiorze. W mieszkaniach z małymi sypialniami świetnie sprawdzą się szafy z drzwiami przesuwnymi lub małe szafki z tradycyjnymi szufladami. Mieszkanie na poddaszu, mimo wszędzie obecnego skosu, można urządzić niebywale funkcjonalnie.

Mała sypialnia – Jaki kolor ścian i mebli?

Wszelkie mniejsze pomieszczenia najlepiej wyglądają w stonowanych barwach. Wszelkie odcienie bieli, beżu, brązu czy szarości sprawią, że mała sypialnia będzie wydawała się większa. Biel w sypialni dodaje dodatkowo czystego i estetycznego wrażenia, co może być odebrane jako umiejętność utrzymywania porządku we własnym mieszkaniu. Jasne sypialnie wydają się nam większe, niż są w rzeczywistości. Jeśli Twój pokój wygląda „pusto”, wyposaż go w kilka dodatków w ciemnych kolorach. Połączenie bieli i czerni lub beżu i brązu jest ponadczasowe i zachwyci każdego. Ciekawym zabiegiem jest również pomalowanie ścian na różne kolory. Niewielka sypialnia z jedną ścianą w ciemnych kolorach, a resztą ścian w jasnych barwach, z pewnością zaskoczy niejednego znajomego.