Jaki klimatyzator wybrać?

Przed nami upalne dni, dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że zastanawiamy się nad zakupem klimatyzatora. Na rynku możemy znaleźć kilka jego rodzajów. Zobaczmy więc jakie to rodzaje i który z nich sprawdzi się właśnie dla nas.

Jaki klimatyzator wybrać?
źródło: acmartbd.com

Jaki klimatyzator wybrać?

Klimatyzator przenośmy

Jest to jedno z najprostszych rozwiązań. Chcąc zainstalować takie urządzenie, nie musimy kuć ścian i prowadzić przewodów. Jedynym wymogiem jest to, aby znajdował się on blisko okna, ponieważ przez okno będzie wystawała elastyczna rura, z której ciepłe powietrze będzie odprowadzane na zewnątrz. Warto wiedzieć, że na tym urządzeniu nie możemy stawiać żadnych przedmiotów ani zakrywać kratek wentylacyjnych – może to zaburzyć jego pracę i doprowadzić do przegrzania. Sprawdzą się bardzo dobrze w małych pomieszczeniach.

Zalety

  • Kupując to urządzenie, nie musimy robić generalnego remontu
  • Pasuje do małych pomieszczeń

Wady

  • Niska wydajność
  • Wysoki poziom hałasu
  • Stawiamy go na podłodze

Chcesz się ochłodzić w te gorące dni? A może by tak zimny sorbet z blendera. Sprawdź tutaj:  Niezbędnik na lato, czyli blender sportowy od Eletrolux.

Klimatyzatory typu Split

Tego rodzaju klimatyzatory składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w układ sterujący, parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. Na rynku możemy znaleźć je w różnych wersjach, które różnią się sposobem montażu. Najpopularniejsze modele to urządzenia ścienne. Wyglądają efektownie, a producenci starają się jak najbardziej, urozmaicić ten sprzęt tworzą go w przeróżnych formach.

Zazwyczaj produkowane są w białym kolorze, jednak możemy także znaleźć takie, które wykończone są lustrem bądź chromem. Można je także znaleźć w kolorach metalicznych np. niebieskim, szarym, a nawet wykończeniem drewnoodpornym. W wysokich pomieszczeniach zaleca się montowanie klimatyzatorów podsufitowych, które instalujemy bezpośrednio do konstrukcji stropu. W pomieszczeniach, w których zamontowane są sufity podwieszane, zaleca się, zainstalować inną wersję klimatyzatorów kasetonowych. Urządzenia, które sprawdzą się do każdego pomieszczenia to klimatyzatory przypodłogowe (wyglądają one podobnie do grzejników).

klimatyzator
źródło: pixabay.pl

Jednostką zewnętrzną jest centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylatorem. Możemy ustawić ją na balkonie, czy też zamontować na elewacji, dachu, czy też kominie (w przypadku domów jednorodzinnych). Jednostki zewnętrzna i wewnętrzna połączone są za pomocą dwóch, zazwyczaj miedzianych izolowanych rurek. Najlepiej, kiedy jednostki znajdują się blisko siebie, dzięki temu unikamy skomplikowanych prac montażowych.

Zalety

  • Urządzenia te są dość wydaje
  • Mogą przybierać różne formy i być dopełnieniem wnętrza

Wady

  • Ich montaż wiąże się z przeprowadzeniem wielu prac remontowych

Multisplit

Jest to rozwiązanie systemowe, które umożliwia stworzenie rozbudowanego zespołu klimatyzującego kilka pomieszczeń w tym samym czasie. Jedna jednostka zewnętrzna podłączona jest do kilku jednostek wewnętrznych. Na taki system powinniśmy zdecydować się już na etapie projektowania lub budowy domu. W tym przypadku oprócz urządzeń ściennych, stosowane są podsufitowe, przypodłogowe klimatyzatory kanałowe. Powietrze do pomieszczeń rozprowadzane jest specjalnymi kanałami zakończonymi anenostami na ścianach, w suficie bądź podłodze.