Jak zamontować karnisz i listwy podłogowe

Montaż listwy przypodłogowej

Ostatnie prace wykończeniowe, czyli montaż na własną rękę

Remont nowego domu lub mieszkania wiąże się z dużymi kosztami. Jeśli więc jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na pewnych etapach to zdecydowanie warto z tego skorzystać. Montaż niektórych elementów w nowych wnętrzach można wykonać na własną rękę. Montaż listew przypodłogowych lub montaż karniszy nie stanowi większego problemu i z niewielką wiedzą, lecz stosując się do prostych instrukcji można tego dokonać samodzielnie.

Jakie listwy podłogowe wybrać?

Metoda montażu oraz potrzebne narzędzia oraz akcesoria uzależnione są od kategorii wybranych listew. Do wyboru aktualnie są listwy przypodłogowe przykręcane, przyklejane specjalną taśmą lub klejone. Montaż listew przypodłogowych przykręcanych wiąże się z ryzykiem przerwania kabli elektrycznych. Ważne jest również zaopatrzenie się w odpowiednie elementy maskujące, które zasłonią wszystkie wkręty i zapewnią dobry efekt wizualny. Montaż listew podłogowych klejonych wymaga z kolei dużej wprawy i ostrożności, aby nie pobrudzić pomalowanych już wcześniej ścian w pomieszczeniu. Listwy przyklejane odpowiednią taśmą minimalizują ryzyko wszelkich zanieczyszczeń podczas samego montażu, lecz jednocześnie wymagają dużej dokładności, gdyż przyklejane są na stałe, a jakiekolwiek poprawki są utrudnione.

Montaż listew podłogowych

Do montażu listew podłogowych, które są przykręcane niezbędne jest użycie wiertarki oraz odpowiedniej wielkości wkrętów. Mocowania należy wykonać w odstępach około 40 – 50 cm. Większość dostępnych w sklepach budowlanych listew podłogowych przykręcanych posiada już specjalne klipsy do montażu, dzięki którym cały proces jest ułatwiony. Po zamocowaniu listew wkrętami należy zastosować elementy maskujące. W przypadku montażu listew podłogowych klejonych najważniejsze jest dobranie odpowiedniego produktu przeznaczonego do konkretnego rodzaju ściany oraz materiału listwy. W trakcie klejenia trzeba zachować jak największą uwagę, aby nie zabrudzić pomalowanych świeżo ścian oraz położonej już podłogi. Usunięcie zabrudzeń z kleju jest niezwykle trudne. Montaż listew podłogowych na specjalne taśmy jest zdecydowanie najprostszą metodą i odbywa się w najkrótszym czasie. Każdą listwę należy starannie zamocować, aby nie było konieczności ponownego odklejania i poprawiania własnej pracy, gdyż może to pozostawić nieestetyczne ślady na ścianach.

Samodzielny montaż karniszy

Kolejną pracą, którą można z powodzeniem wykonać samemu jest montaż karniszy we wnętrzach domu lub nowego mieszkania. Najważniejsze jest dokonanie precyzyjnych pomiarów, dopasowanie odpowiedniego modelu karniszy oraz wykonanie otworów do mocowania we właściwych miejscach. Do wywierconych otworów należy zamontować specjalne kołki do podtrzymywania wsporników karniszy. Montaż karniszy we własnym zakresie to oszczędność pieniędzy i zadanie, któremu sprosta w zasadzie każda osoba. Najważniejsza jest dokładność oraz posiadanie wiertarki, dzięki której powstaną odpowiednie otwory w ścianie nad oknem.