Jak podłączyć włącznik światła?

montaż włącznika światła, wymiana włącznika światła, Jak podłączyć włącznik pojedynczy, Jak podłączyć włącznik podwójny

Montaż włączników światła nie jest bardzo skomplikowaną czynnością i posiadając choć elementarną wiedzę o elektryce, możesz podłączyć je samodzielnie. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się jak podłączyć włącznik światła.

Jak podłączyć włącznik światła – zadbaj o bezpieczeństwo

Montaż włącznika światła do puszki elektrycznej przeprowadzamy w bezpiecznych warunkach. Należy odciąć dopływ prądu, odłączając zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe lub różnicowo-prądowe. W starszych rozwiązaniach należy wykręcić bezpieczniki. Zanim przystąpisz do prac, upewnij się przy pomocy próbnika napięcia lub miernika, że prąd został odłączony. Pamiętaj, aby tego typu prace przeprowadzać w ciągu dnia, kiedy dostęp do światła jest najlepszy. Jeśli nie masz takiej możliwości, wyposaż się w latarkę czołową.

Sprawdź również: Brak prądu – najczęstsze przyczyny

Dobierz odpowiedni włącznik światła do pomieszczenia

Ponadto zaopatrz się w odpowiednie włączniki światła. W miejscach suchych stosujemy włączniki z kodem IP20, a w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak piwnica czy łazienka IP44. Na zewnątrz stosujemy specjalne włączniki z najwyższym stopniem ochrony oraz gumowymi osłonkami i samo zamykającymi się klapami.

Jak podłączyć włącznik światła do puszki elektrycznej?

Na początku zdemontuj stary włącznik, zdejmując klawisz włącznika i odkręć śruby mocujące. Nie musisz ich wykręcać do końca. Następnie należy poluzować zaciski i je wyjąć.

Podłącz nowy włącznik, wsuwając zakończenia przewodów elektrycznych do zacisków sprężynowych lub śrubowych nowego włącznika. Najważniejsze jest właściwe podłączenie i nie może być ono przypadkowe. Przewody mają różne kolory, poniżej przedstawiamy, co oznacza każdy z nich.

  • Przewód czarny, szary lub brązowy – jest to tak zwany przewód fazowy;
  • Przewód niebieski – to tak zwany przewód neutralny;
  • Żółto-zielony przewód – jest to przewód ochronny.

Jak podłączyć włącznik pojedynczy?

Przewód fazowy wystarczy połączyć ze stykiem L, który jest oznaczony kolorem czerwonym. Neutralny przewód należy wpiąć do styku 1. Przewody ochronne podłączamy ze sobą w puszce. Następnie włącznik światła ustawiamy poziomo w puszce, uważając, żeby nie powyrywać przewodów z zacisków. Przed dokręceniem śrub łączących osprzęt z puszką, upewnij się, że wszystko działa jak należy, włączając prąd. Pamiętaj o dociśnięciu obudowy do ściany, aż wszystkie zatrzaski się zatrzasną oraz umieszczeniu klawisza w ramce. I to wszystko!

Jak podłączyć włącznik światła 3 kable

Jak podłączyć włącznik podwójny? Do włącznika podłączamy przewód zasilający oraz dwa przewody fazowe do zasilania źródeł światła. Kabel neutralny i ochronny należy połączyć razem w puszce za pomocą złączki typu wago. Zaciski na przewody znajdujące się na włączniku są oznaczone strzałkami. Strzałka skierowana do wewnątrz sugeruje, że w tym miejscu podłączamy przewód zasilający. Do zacisków ze strzałkami skierowanymi do zewnątrz podłączamy przewody fazowe. Pozostaje jeszcze podłączenie oświetlenia. Aby podłączyć lampę z puszką prądową w instalacji 4-żyłowej należy do każdej żarówki podłączyć przewód neutralny i fazowy. W przypadku instalacji bez przewodu ochronnego, kabel neutralny trzeba połączyć z kostką w lampie w miejscu z oznaczeniem na przewód ochronny, a następnie mostkować z zaciskiem neutralnym.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wymiana włącznika światła nie będzie trudną czynnością. Jeśli jednak powyższe działania przerastają Twoje umiejętności i zdecydowanie bardziej wolisz zlecić to zadanie fachowcowi, skorzystaj z pomocy naszego elektryka.