Jak działa kuchenka indukcyjna?

płyta indukcyjna działanie

Płyty indukcyjne cieszą się w ostatnim czasie wielkim powodzeniem, dzięki swoim zaletom mają one szerokie grono odbiorców, jednak czy nawet ci, co posiadają kuchenkę indukcyjną, wiedzą jak ona działa? Czy wiesz jak podłączyć kuchenkę elektryczną?

płyta indukcyjna
źródło: dailymail.co.uk

Jak działa kuchenka indukcyjna?

Dzięki temu artykułowi wiecie, jakie są zalety i wady kuchenek indukcyjnych dziś dowiecie się, jak działa kuchenka indukcyjna.

Płyty indukcyjne działają, dzięki zjawisku powstawania siły elektromotorycznej w przewodniku inaczej zwanego zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej. Pod ceramiczną płytą umieszczone szeroko umieszczone zostały płaskie cewki, które to wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne. Dzięki specjalnym naczyniom wykonanym z metali, które indukują prądy wirowe, możemy podgrzewać nasze potrawy.

Podłączenie kuchenki indukcyjnej do elektryczności

Aby kuchenka indukcyjna rozpoczęła pracę w naszym domu, musimy mieć odpowiednią instalację domową wraz z zabezpieczeniami. Przyłącze elektryczne musi być dostosowane do wymagań płyty ze względu na duże chwilowe pobieranie energii elektrycznej.

Z powodu tak dużego poboru energii powinniśmy zwrócić uwagę, z jakiego materiału są wytworzone nasze meble, płyty do zabudowy powinny znajdować się w meblach zgodnych z polską normą bezpieczeństwa.

Aby kuchenka indukcyjna została zamontowana w odpowiedni sposób, powinni zająć się tym specjaliści, często zdarza się, że sieć energetyczna nie jest przystosowana do zainstalowania AGD z tak dużym poborem mocy, konieczne jest wtedy odpowiednie wykorzystanie faz, które są dostępne w sieci ogólnodostępnej.

gotowanie płyta indukcyjna
źródło: newsroom.electrolux.com

Gotowanie na kuchenkach indukcyjnych

Podczas gotowania energia przesyłana jest pod spód naczynia i nie jest rozprzestrzeniana po całej płycie, właśnie dlatego kuchenki indukcyjne są bardziej ekonomiczne i szybsze niż tradycyjne kuchenki. Podgrzewany jest tylko spód naczynia, a sama strefa indukcji nie nagrzewa się, w momencie, kiedy ściągniemy garnek z płyty, kuchenka zatrzyma się, czyli tak jak w kuchenkach gazowy zakręcilibyśmy kurek. Kuchenki indukcyjne najchętniej wybierane są w rodzinach z małymi dziećmi, ponieważ mają one bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, jednak kuchenki indukcyjne mają tyle zalet, że mają szerokie grono odbiorców.