Drzwi przesuwne skrzypią – Najczęstsze przyczyny

drzwi przesuwne skrzypią

Problem skrzypiących drzwi zaczyna się od niewłaściwego konserwowania. Zwykle dotyczy on zwykłych drzwi, ale co robić, gdy to drzwi przesuwne skrzypią. Wiemy, jakiekolwiek nadprogramowe dźwięki potrafią być denerwujące i wytrącające z równowagi. Dowiedz się, dlaczego drzwi przesuwne skrzypią oraz, co robić, gdy skrzypiące drzwi utrudniają Ci funkcjonowanie.

Skrzypiące drzwi to jedno, ale nie masz zielonego pojęcia, jak poradzić sobie z nieszczelnymi oknami? Przeczytaj nasz artykuł o nieszczelnościach okien!

Dlaczego drzwi przesuwne skrzypią?

Nie da się ukryć, iż przyczyną skrzypienia drzwi jest rzecz raczej trywialna. Chodzi oczywiście o zaniechanie jakiejkolwiek konserwacji i czyszczenia. Brud gromadzący się w prowadnicach lub brak smaru powodują, że po jakimś czasie otwieraniu drzwi towarzyszy charakterystyczny dźwięk. Drzwi to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów naszego mieszkania lub domu, dlatego pamiętaj, aby zawsze były w jak najlepszej kondycji.

Jak pozbyć się problemu skrzypiących drzwi?

Walka ze skrzypieniem zaczyna się stosunkowo łatwo i tylko od Ciebie zależy, czy wyeliminujesz problem skrzypienia na zawsze. Jak naprawić skrzypiące drzwi przesuwne?

  1. Cały proces naprawy rozpocznij od… czyszczenia. Zdejmij drzwi przesuwne z prowadnic, a następnie dokładnie usuń z nich wszelki kurz, piasek i inny burd, który wyjątkowo łatwo znajduje swoje miejsce w szparach. Czyszczenie prowadnic drzwi przesuwnych ułatwi wilgotna ścierka, którą wygodnie usuniesz wszelkie zabrudzenia.
  2. Oprócz prowadnic, przy okazji wyczyść również same drzwi. Rozglądaj się za przylepionym do boków drzwi piaskiem lun kurzem, który często przeszkadza w komfortowym korzystaniu z drzwi przesuwnych.
  3. Jeśli wyczyściłeś już wszystkie elementy, a drzwi przesuwne skrzypią, sprawdź, czy ruchome części nie uległy zniszczeniu. Oględziny podczas porządków to idealny moment na zastanowienie się nad konserwacją i regulacją drzwi.

Smarowanie drzwi przesuwnych – Czy warto?

Jeżeli czyszczenie drzwi nic nie dało, wypróbuj sprawdzony sposób na wszelkie skrzypiące dolegliwości – smarowanie. Wyciągnij drzwi z prowadnic, a następnie nałóż na nie jedną z popularnych substancji smarujących. Zwróć jednak uwagę, aby smar nie wylewał się z prowadnic podczas użytkowania drzwi. Jeżeli zakończyłeś smarowanie, umieść drzwi na torze i rozprowadź smar w prowadnicach, kilkukrotnie otwierając je i zamykając. W ten sposób substancja smarująca dostanie się w niemal każde dostępne miejsce.

Drzwi przesuwne skrzypią – Kiedy wzywać fachowca?

Zdarza się, iż nawet my sami wątpimy w swoje umiejętności. Jeśli uważasz, że naprawa skrzypiących drzwi przesuwnych wykracza poza Twoją strefę komfortu – skontaktuj się z fachowcem od regulacji drzwi i okien. Doświadczony fachowiec skorzysta ze swojej wiedzy technicznej i doświadczenia tak, aby skrzypienie ustało już na zawsze. Ponadto, skoro zająłeś się już faktem, iż drzwi przesuwne skrzypią, przy okazji wykonaj kompleksowy przegląd wszystkich drzwi w mieszkaniu lub domu. Powodzenia!