Drzwi pralki skrzypią lub luźną chodzą – Jak naprawić zawiasy pralki?

drzwi pralki skrzypią

Drzwiczki do pralki to jeden z tych elementów składowych tego urządzenia, który jest narażony na szczególnie intensywną eksploatację. Awaria drzwiczek do pralki to równie często usterka zamka lub blokady drzwi, jak i poważniejsza awaria modułu lub uszczelki. Jeśli drzwi pralki skrzypią lub drzwi pralki nie chcą się otworzyć – czas na sporządzenie profesjonalnej diagnozy. Jeżeli drzwi chodzą zbyt luźno lub niepokoi Cię ich codzienne skrzypienie – przeczytaj nasz najnowszy artykuł!

Podczas oględzin drzwiczek pralki zauważyłeś, że pralka jest nieco brudna? Zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym usuwania pleśni z pralki!

Drzwi pralki skrzypią – Dlaczego?

Sprawne zawiasy to jeden z wielu wymogów, które drzwi pralki muszą spełniać, aby działać w pełni prawidłowo. Jeśli zawiasy nie znajdują się w dobrym stanie technicznym, każdemu otworzeniu drzwiczek będzie towarzyszył charakterystyczny dźwięk skrzypienia. Jeśli drzwi pralki skrzypią, sprawdź, czy między zawiasy nie dostały się zanieczyszczenia takie jak:

  • Kurz;
  • Piasek;
  • Papierki z kieszeni ubrań;
  • Kłaczki z ubrań.

Dokładne wyczyszczenie zawiasów z wszelkich zabrudzeń i naoliwienie ich odpowiednim środkiem do smarowania powinno w zupełności wystarczyć.

Czym smarować zawiasy drzwiczek do pralki?

Jakiekolwiek skrzypienie lub opór przy otwieraniu wskazuje jasno, że z zawiasami drzwiczek pralki jest coś nie tak. Poszczególne elementy pralki, zwłaszcza te, z których korzystamy na co dzień, prędzej czy póżniej się zepsują. Na całe szczęście, jeśli drzwi pralki skrzypią, niekoniecznie czeka Cię kosztowna wymiana zawiasów. Zanim skontaktujesz się z odpowiednim fachowcem, spróbuj nasmarować zawiasy drzwiczek. Jak to zrobić. Po pierwsze, wyposaż się w jeden z poniższych produktów:

  • Olej silikonowy (sprzedawany zarówno w sprayu, jak i w paście);
  • WD40;
  • Inhibol;
  • Wazelina techniczna (sprzedawana w sprayu, tubce lub strzykawce).

Wybrany przez Ciebie środek nanieś na zawiasy, pamiętaj o tym, iż zbyt duża ilość środku smarującego sprawi, że drzwi będą chodzić zbyt luźno. Ponadto, nadwyżka smaru pobrudzi często krystalicznie białą obudowę pralki i znacząco pogorszy jej szczelność.

Drzwi pralki skrzypią – Jak regulować zawiasy?

Skrzypiące zawiasy drzwiczek pralki mogą być prawdziwą męką. Na całe szczęście, zdarza się, że zwykła regulacja zawiasów usuwa cały problem z głowy. Regulacja zawiasów jest zasadniczo całkiem prosta, ale wymaga nieco precyzji i testowania różnych ustawień zawiasów. Jeśli nie masz na to czasu, skontaktuj się z fachowcem od sprzętu AGD. Może się również zdarzyć, iż regulacja zawiasów nie wystarczy. W takim wypadku, konieczna może okazać się wymiana zawiasów drzwiczek pralki na nowe. Nie martw się jednak, ponieważ koszt nowych zawiasów nie nadszarpnie Twojego domowego budżetu.

Nieszczelny fartuch pralki

Tak, luźne chodzenie i przeciekanie drzwiczek pralki może być efektem uszkodzenia fartucha pralki. Fartuch pralki to nic innego, jak kawałek wytrzymałej gumy, który decyduje o szczelności drzwiczek. Piszczenie fartucha to niezwykle częsty skutek jego pęknięcia. Jeśli drzwi pralki skrzypią, nie chcą się zamykać lub otwierać – sprawdź, czy fartuch pralki nie przesunął się w inne miejscu lub nie uległ rozciągnięciu. Wymiana wadliwego fartucha pralki nie będzie jednak poważnym wydatkiem, dlatego możesz śmiało wzywać fachowca, np. naprawa pralek w Warszawie.