Czyszczenie zmywarki – Jak cieszyć się czystą zmywarką?

czyszczenie zmywarki

Zmywarka do naczyń to jedno z tych urządzeń, z którym naprawdę ciężko się rozstać. Kilkuosobowa rodzina generuje naprawdę spore ilości brudnych naczyń, a zmywanie ich ręcznie byłoby prawdziwym utrapieniem. Mimo, że urządzenie to jest odporne na próbę czasu, czyszczenie zmywarki to właściwie konieczność. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak czyścić zmywarkę oraz jakich środków do czyszczenia zmywarki używać.

Zmywarka to jedno, ale zastanawiasz się, jak posprzątać lodówkę. Zajrzyj do naszego poradnika, który czyszczenie lodówki rozkłada na same czynniki pierwsze!

Czyszczenie zmywarki – Od czego zacząć?

Zanim rozpoczniesz sprzątanie zmywarki, dokładnie zapoznaj się z jej instrukcją. To właśnie tam znajdziemy najlepsze porady w kwestii jej czyszczenia. Dowiedz się, jak czyścić filtr zmywarki lub , czy w Twoim urządzeniu znajduje się specjalny tryb czyszczenia. Zmywarki, które mają wyżej wymieniony tryb same rozpoczną procedurę czyszczenia po zaaplikowaniu specjalnych środków chemicznych, takich jak:

  • Kapsułki czyszczące;
  • Sól nabłyszczająca;
  • Płynne środki czyszczące w buteleczkach.

Przed rozpoczęciem programu wyjmij wszystkie kosze na naczynia i włóż je na pół godziny do gorącej wody. Wymontuj również filtr i sprawdź, czy nie utknęły na nim resztki jedzenia. Nie zapominaj również o uszczelkach zmywarek firm Candy czy Bosch. Uszczelki to miejsce szczególnie narażone na rozwój grzybów i bakterii.

Jak wyczyścić zmywarkę?

Jeżeli nie wiesz, jak wyczyścić zmywarkę – nie martw się. Wyposaż się w polecane przez producenta urządzenia środki czystości, a następnie dokładnie umyj obudowę i panel główny. Sprawdź również, czy spryskiwacze i wąż odpływowy nie są pozatykane resztkami jedzenia. Na sam koniec umieść w komorze ocet, a do pojemnika na tabletki do zmywarki nasyp nieco sody oczyszczonej. Ustaw najwyższą temperaturę zmywania i… czekaj. Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki to często najlepsze sposoby.

Czyszczenie zmywarki – Jak codziennie dbać o zmywarkę?

Wyżej opisane sposoby uskuteczniaj nie częściej niż raz na miesiąc. Pozwoli Ci to zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Jeżeli jednak chcesz, aby poprawił się generalny stan urządzenia – pamiętaj o codziennym czyszczeniu zmywarki. Sprzątanie zmywarki każdego dnia wydłuży jej żywotność i wyeliminuje konieczność sprowadzania fachowca od naprawy zmywarki.

Pamiętaj o opłukiwaniu naczyń

Zanim brudne naczynia znajdą się w komorze Twojej zmywarki, opłucz je pod bieżącą wodą. W ten sposób, większe resztki jedzenia nie zablokują filtra zmywarki lub węża odpływowego. Opłukiwanie naczyń zminimalizuje również prawdopodobieństwo rozwoju pleśni i grzyba we wnętrzu urządzenia. Mniej jedzenia to mniej pożywienia dla szkodliwych dla naszego zdrowia mikroorganizmów.

Czyszczenie zmywarki za pomocą nabłyszczacza lub soli do zmywarki

Jeżeli nie jesteś w posiadaniu specjalistycznych środków chemicznych do czyszczenia zmywarki to nic straconego. Zmywarkę możesz śmiało czyścić zwykłym nabłyszczaczem i solą do zmywarki, które skutecznie zmiękczą wodę i zapobiegną osiadaniu się kamienia. Zmniejszone ryzyku pojawienia się osadu z kamienia również wydłuży żywotność urządzenia i zmniejszy ryzyko zatkania się zmywarki.

Co robić po tym, gdy zmywarka skończy program?

Za każdym razem, gdy zmywarka zakończy zmywanie naczyń, zostaw uchylone drzwiczki na co najmniej 20 minut. Otwarte drzwiczki zmywarki pomogą szybciej osuszyć wnętrze, co pomaga w zapobieganiu pojawianiu się szkodliwych bakterii i grzybów. Ponadto, nie zapominaj, aby większe naczynia układać na dnie zmywarki, najlepiej odwrócone dnem do góry.

Korzystając z wyżej wymienionych sposobów ułatwisz sobie życie. Czyszczenie zmywarki na co dzień to świetny sposób na dbanie o swoje urządzenie, które nierzadko do tanich nie należy. Jeśli utrzymujesz zmywarkę w czystości, możesz być pewien, że Twoje naczynia również są maksymalnie czyste. Jeżeli jednak zauważyłeś, że zmywarka jest zapchana lub zmywarka nie domywa naczyń – skontaktuj się z odpowiednim fachowcem od naprawy zmywarki.