Coraz bliżej nam do potęgi w branży AGD

W Polsce działa już 26 fabryk, które zajmują się produkcją sprzętu AGD. Jest to branża, która ciągle się rozwija i inwestuje nie tylko w zakłady, ale także badania, logistykę i rozwój.

Coraz bliżej nam do potęgi w branży AGD
źródło: pixabay.com

W najbliższych trzech latach inwestycje w branży AGD mają wynieść około 2 mld zł, mówimy tutaj o już zapowiedzianych projektach. W ubiegłym roku z polskich fabryk wyjechało 22,4 mln sprzętów AGD, w tym roku po pierwszym kwartale możemy zauważyć wzrost o kilka procent. Można powiedzieć, że Polska słynie z eksportu sprzętu AGD na skalę światową. Z polskich zakładów na rynek zagraniczny trafia ponad 80 procent wytwarzanych sprzętów. Eksport wynosi około 16 mld złotych rocznie i warto wspomnieć, że nadal rośnie. Mówimy o eksporcie zarówno małego, jak i dużego sprzętu AGD.

W Polsce ma także powstać zakład niemieckiego koncernu Miele, projekt ma ruszyć 2020 roku, koszt inwestycji ma wynieść 44 mln euro, a zatrudnienie znajdzie w nim 300 osób. Natomiast już we wrześniu mają zostać otwarte, dwa nowe zakłady, w których to powstawać będą lodówki i kuchnie. W sumie firma BSH ma zainwestować 500 mln złotych, a prace ma znaleźć ponad tysiąc osób. Przewidywana ilość produkowanego sprzętu to 2 mln. W tym czasie w Polsce trwają prace nad kilkoma, a może nawet kilkunastoma projektami logistycznymi będącymi zapleczem dla producentów AGD. W roku 2016 zostało przeprowadzone wiele inwestycji, które w tym roku mają przynieść swoje owoce, spodziewany jest kilkuprocentowy wzrost produkcji. Warto także wspomnieć, że prowadzony jest projekt o wartości 23 mln zł. Także amerykański Whirlpool w ramach rozwoju przemysłowego, w najbliższym czasie ma zainwestować 300 mln euro. Środki te mają trafić do Łodzi oraz Wrocławia. Zrealizowanie tego planu ma oznaczać, że w Polsce zwiększą się moce produkcyjne firmy nawet o 15%.

źródło: pixabay.com

Producenci zwracają także uwagę na popyt krajowy. Preferencje naszych rodzimych konsumentów są coraz bardziej zbliżone do gustów klientów zachodnioeuropejskich. Preferujemy urządzania o dobrych parametrach i zwracamy uwagę na ochronę środowiska.

Źródło: rp.pl