Cieknąca spłuczka – Jak naprawić zepsutą toaletę?

cieknąca spłuczka

Awaria spłuczki w domowej toalecie skutecznie popsuje nasz nastrój. Brak możliwości spełnienia jednej z podstawowych potrzeb fizjologicznych sprawia, że nasze własne mieszkanie wydaje się nam obce i zupełnie nieprzystosowane do życia. Samodzielna naprawa cieknącej spłuczki nie jest zanadto skomplikowana i poradzi sobie z nią niemal każda domorosła złota rączka. Oczywiście, odpowiednie ustawienie pływaka lub wymiana uszczelki mogą sprawić trochę kłopotów, ale chętnie zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby cieknąca spłuczka nie była już Twoim zmartwieniem.

Dlaczego spłuczka w naszym domu cieknie?

Przyczyny cieknącej spłuczki jest naprawdę sporo, ale te najbardziej popularne, i jednocześnie najprostsze do naprawy, obejmują trzy rzeczy. Konstrukcja spłuczki nie jest skomplikowana, więc diagnozę możesz przeprowadzić sam. Dlaczego cieknąca spłuczka sprawia kłopot?

  • Uszkodzona uszczelka zaworu spłukującego.
    Zawór spłukujący odpowiada za wypuszczenie wody ze zbiornika do muszli. Jeśli uszczelki nie ma lub jest znacząco uszkodzona — woda będzie spływać samoczynnie.
  • Nieprawidłowe ułożenie pływaka.
    Cieknąca spłuczka to bardzo często skutek nieprawidłowego ustawienia pływka, która jest dobrym przyjacielem zaworu, odpowiedzialnym skądinąd za doprowadzanie wody.
  • Uszkodzenie całego mechanizmu spłukującego.
    Zdarza się, że awarii nie ulega poszczególny element konstrukcji, a cały system spłukujący. W takiej sytuacji czeka nas całkowita wymiana spłuczki.

Jak widzisz, przyczyny awarii spłuczki nie są trudne do odnalezienia. W przeciwieństwie do zatkanej toalety lub zatkanego zlewu, w przypadku mechanizmu spłukującego zwykle nie chodzi o nieprawidłowe użytkowanie lub zaniechanie. Spróbujmy się zatem dowiedzieć, co zrobić, gdy spłuczka nie działa.

Cieknąca spłuczka — Jak naprawić?

Jak już wiemy, zlokalizowanie przyczyny niedziałającej spłuczki jest banalnie proste. Poniżej przedstawiliśmy Wam sposoby na samodzielną naprawę najpopularniejszych awarii. Nie są to zadania skomplikowane, dlatego wiemy, że poradzi sobie z nimi każdy zaradny gospodarz domu. Zacznijmy od… wadliwej uszczelki zaworu spłukującego.

Zawór spłukujący

Ustawienie pływaka decyduje o konieczności doprowadzenia większej ilości wody. Jeśli pływak osiąga wyznaczony poziom, dopływ jest zamykany. To właśnie zbyt wysokie położenie pływaka sprawia, że w całym mechanizmie spłukującym znajduje się zbyt dużo wody. W tym wypadku cieknąca spłuczka to po prostu ofiara nacisku ze strony lubianej przez nas cieczy. Zawór nie może się domknąć, a woda bez przerwy napływa do zbiornika. Ustaw pływak na odpowiedniej wysokości, często oznaczonej na zbiorniku, a cieknąca spłuczka Sanit powinna w końcu ustąpić.

Cieknąca spłuczka a wymiana uszczelki

Jeśli zauważyłeś, że woda wycieka do muszli wąskim strumieniem — czeka Cię wymiana uszczelki. Defekt uszczelki sprawia, że woda nie pozostaje w zbiorniku, nawet jeśli poziom wody jest odpowiedni. Jak wymienić uszczelkę? Zakręć zawór wody, a następnie zdejmij pokrywę spłuczki. Opróżnij zbiornik z wody i przyjrzyj się, w jakim stanie znajduje się uszczelka. Oczyść uszczelkę z brudu, ustaw ją we właściwej pozycji i sprawdź, czy cieknąca spłuczka Geberit dała za wygraną. Jeśli nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu, wymień starą uszczelkę na nową.

Wymiana mechanizmu spłukującego

Jeśli zdarzyło się, że cieknąca spłuczka podtynkowa lub cieknąca spłuczka Geberit nie ustąpiły po zastosowaniu powyższych porad, prawdopodobnie czeka Cię wymiana całego mechanizmu. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na kupno identycznego modelu. Jeśli naszym problemem jest cieknąca spłuczka Cersanit lub niedziałająca spłuczka Grohe — wybierz dokładnie taki sam model. Ułatwi to cały proces wymiany, a także zagwarantuje, że spłuczka zmieści się w wyznaczone wcześniej miejsce.

Jak naprawić spłuczkę podtynkową?

Jedyną różnicą w naprawie spłuczki podtynkowej jest sposób dojścia do głównego mechanizmu spłukującego. Jeżeli to właśnie cieknąca spłuczka podtynkowa Koło jest Twoim problemem — zdemontuj przycisk i płytkę, odsłaniając wnętrze mechanizmu. Przyczyny awarii spłuczki są niemal identyczne, dlatego jedyne co sprawi nam kłopot to utrudniony dostęp do niektórych elementów. Nie martw się, jeśli nie czujesz się na siłach lub otwór w ścianie jest dla Ciebie zbyt mały — zadzwoń po hydraulika. Wymiana lub naprawa spłuczki to zabieg nietrwający dłużej niż kilkadziesiąt minut.