Nikt z nas nie lubi, kiedy pralka ulega awarii, czy wyłącza się w trakcie pracy z praniem w środku. Jakie są przyczyny wyłączenia pralki podczas prania?
Brak zasilania prądu
To najczęstsza przyczyna, przez którą nasza pralka wyłącza się w czasie pracy. Należy sprawdzić gniazdko i kabel zasilający pralkę oraz korki.
Problem z grzałką
Awaria grzałki często objawia się tym, że pralka wybija korki, co doprowadza do wyłączenia pralki. Kiedy taka sytuacja powtarza się kilka razy, powinno nas to zaniepokoić i powinniśmy niezwłocznie wezwać fachowca.
Zepsuty programator
Odpowiada za to, aby poszczególne etapy pralki następowały w odpowiedniej kolejności. Kiedy ulegnie awarii, pralka może nie kończyć, lub nie rozpoczynać pewnych etapów. Zepsuty programator w pralce może prowadzić do tego, że nasza pralka będzie się wyłączać podczas pracy.
Blokada drzwiczek
Po zakończonym cyklu, lub gdy nasza pralka wyłączy się, drzwi pralki się blokują i nie chcą się otworzyć. Szarpanie i ciągnięcie drzwi pralki może zakończyć się ich uszkodzeniem lub urwaniem uchwytu drzwiczek pralki.
Dlaczego drzwi pralki się blokują ?
Uszkodzona blokada drzwi – mimo tego, że pralka zakończyła pranie i odczekaliśmy już 2 minuty, drzwi nadal nie chcą się otworzyć- prawdopodobnie została uszkodzona blokada drzwi. Najczęściej dzieje się tak, kiedy nasza pralka przez chwilę była pozbawiona zasilania. W takim przypadku najlepiej jest pralkę wyłączyć z gniazdka i ponownie włączyć.
Uszkodzony zamek w drzwiach – to częsty powód, przez który drzwi pralki się blokują. Najczęściej następuje to z naszej winy poprzez zbyt mocne uderzenie lub szarpanie drzwi przy ich otwieraniu.
Błąd systemu i zasilania – poprzez chwilowy brak prądu i wyłączenia się pralki w tym czasie nie jest ona w stanie zarejestrować i skończyć danego programu. Często dzieje się tak, że pralka przy ponownym uruchomieniu kończy ten cykl, na którym była przed wyłączeniem się. Wyłączenie sprzętu z gniazdka i ponowne jego włączenie powinno zlikwidować usterkę. Kiedy pralka zostaje nagle wyłączona i woda zostaje w pralce, należy poczekać, aż pralka wypompowuje wodę, lub włączyć sam program wirowania.
Wymiana zamka w drzwiach pralki
Krok 1: Odkręcamy zawias, a następnie ramkę wewnętrzną drzwi
Krok 2: Wyjmujemy zamek drzwi, a następnie zakładamy nowy
Wyłączenie się pralki podczas prania może być spowodowane zbyt niskim zasilaniem energetycznym w gniazdku. Warto zmierzyć odpowiednim multimetrem napięcie w gniazdku, z którego pralka jest zasilana. Warto też się upewnić czy instalacja jest w dobrym stanie.
Podpowiadamy, jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy jesteśmy bez pralki:
-mydło/szampon
– ręcznik
- Zatkaj korkiem zlew.
- Wypełnij go letnią wodą.
- Dodaj do wody ulubione mydło lub szampon do włosów.
- Dobrze wymieszaj wodę w zlewie, aby szampon lub mydło się rozpuściło.
- Wrzuć brudne pranie na kilka minut do wody, tak aby dobrze nasiąkło.
- Kiedy już dobrze nasiąknie, zacznij ugniatać.
- Kiedy plama jest bardzo widoczna, weź mydło i potrzyj nim brudne ubranie.
- Wyprane pranie delikatnie spłucz zimną wodą.
- Rozłóż pranie na sznurku lub łóżku. Można też położyć na podłodze ręcznik, na nim ubranie-poprzez chodzenie po ręczniku, lub skakanie pozbędziemy się nadmiaru wody z wypranego prania.
Pranie najlepiej robić wieczorem, wtedy mamy większą pewność, że zdąży ono wyschnąć do rana.