22-latek zrewolucjonizuje rynek pralek?!

Wynalazek 22-letniego studenta z Nottingham Trent University może spowodować, że pralki, jakie do tej pory znany, już niedługo odejdą w niepamięć. Ten genialny pomysł, który może  zrewolucjonizować rynek pralek, wiąże się z ciężarkami, które dociążają urządzenie.

22-latek zrewolucjonizuje rynek pralek?!
źródło: ntu.ac.uk

Według pomysłu Dylan Knight’a betonowe odważniki mają zostać zastąpione plastikowymi pojemnikami. Zanim pralka trafi do klienta, będzie ona pusta. Dopiero po wniesieniu jej do domu będzie ona zapełniona wodą. To rozwiązanie sprawi, że urządzenie nie tylko będzie łatwiej wnieść, ale także umożliwi to ograniczenie emisji CO2 do atmosfery i zaoszczędzi ogromnie ilości paliwa.

Dylan w rozmowie z dailymail.com wspomniał, że plastikowe odważniki działają tak samo dobrze, jak betonowe, a te dodatkowo tłumią duże drgania bębna, jakie powstają podczas wirowania.

Chociaż pomysł może wydawać się banalny i nic nie wnosić jak się okazuje, waga odważnika zmniejszy się aż o mniej więcej 22 kg. Odważniki, które teraz są w naszych pralkach, ważą mniej więcej 25 kg, a mają je zastąpić 3-kilogramowe pojemniki z plastiku.

Ciekawi nowych rozwiązań w pralkach? Sprawdźcie:  Nowe rozwiązania w pralkach Bosch, które doceni każda pani domu.

Badacze postanowili zrobić odpowiednie wyliczenia. Biorąc pod uwagę, że w Wielkiej Brytanii sprzedaje się około 3,5 mln pralek rocznie, to w tym czasie zmiana odważników na plastikowe spowodowałaby ograniczenie emisji CO2 o prawie 50 tys. Ton i pozwoli zaoszczędzić ponad 183 tys. litrów paliwa – związane jest to ze średnio 50-kilometrowym dowozem sprzętu. Mówiąc o ilości straconego paliwa, nie można zapomnieć o oszczędnościach związanych z transportem sprzętu z fabryki do sklepu. Warto także wspomnieć o lepszym bilansie emisji podczas produkcji plastikowego pojemnika i betonowego odważnika.

pralka dylan
źródło: dailymail.co.uk

Pomysł na wyrzucenie betonu z pralki przyszedł z firmy Tochi Tech Ltd., która współpracuje z uniwersytetem, jednak to 22-letni student opracował kształt i działanie zbiornika. Projekt ten jak na razie czeka na przyznanie patentu, trwają także poszukiwania firmy, która byłaby zainteresowana zamontowaniem takiego zbiornika w swoim sprzęcie.