Zepsuty programator w zmywarce objawy i naprawa

Programator –  to urządzenie, dzięki któremu pralka wykonuję takie czynności jak: mycie, pobieranie wody, płukanie, czy odpompowanie wody. To dzięki pracy tego urządzenia nasza zmywarka w odpowiednim cyklu wykonuje te wszystkie czynności.

Zepsuty programator w zmywarce objawy i naprawa

źródło: searspartsdirect.com

Dzięki jego poprawnej pracy zmywarka dostaje informacje, w jakiej temperaturze powinna zmywać naczynia. Gdy zauważymy, że z naszą zmywarką dzieje się coś dziwnego, to najprawdopodobniej awarii uległ programator. Zmywarka wtedy nie wykonuję pełnego cyklu zmywania lub po prostu go nie kończy. Kiedy możemy być pewni, że to właśnie programator jest winny za niepoprawną pracę naszej zmywarki? Przedstawiamy typowe objawy, które mogą sugerować zepsuty programator.

Zepsuty programator w zmywarce objawy i naprawa

Zmywarka nie rozpoczyna pracy

Pomimo tego, że został wybrany program, na którym powinna pracować nasza zmywarka, ona dalej nie rozpoczyna pracy. Na ogół przyczyn może być kilka. Przede wszystkim należy sprawdzić wąż odprowadzający wodę. Wąż powinien być elastyczny, nieskręcony. Jeśli jest skręcony to wtedy pobieranie, jak i wypompowywanie wody w naszej zmywarce nie działa prawidłowo. Powinien mieć także odpowiednią długość, ok 1,5 m – zbyt krótki może zalać nam mieszkanie. Kolejną ważną rzeczą jest przeczyszczenie węża. Być może coś zatrzymało się w środku i dlatego zmywarka nie potrafi pobrać lub wypompować wody. Jeżeli pomimo tych czynności nasz sprzęt dalej nie rozpoczyna pracy, możemy być pewni, że to właśnie wina programatora w naszej zmywarce.

Zmywarka nie pobiera wody

W pierwszej kolejności warto jednak sprawdzić, czy wąż nigdzie się nie zawinął bądź czy nie zebrało się wewnątrz za wiele zanieczyszczeń. Jeżeli natomiast wszystko jest z wężem w porządku to wówczas możemy być pewni, że winny jest uszkodzony programator.  Awaria programatora może objawiać się (jeżeli nie sprawdziłeś węża tak samo będzie się zachowywać zmywarka, gdy coś utknęło w wężu) w ten sposób, że pomimo zasilania prądem oraz odgłosów towarzyszących włączaniu się zmywarki nadal nie startuje.

pralka programator

źródło: searspartsdirect.com

Woda pobierana jest tylko do płaszcza zmywarki

Jest to najczęstsza przyczyna. Woda pobierana jest tylko do płaszcza i na tym koniec. Dodatkowo zmywarka nie jest przez to w stanie skończyć cyklu, kiedy w zaworku otwierającym jest zbyt niskie napięcie. Dlatego też warto sprawdzić ten element.

Wyświetlacz nie włącza się

Może to być kolejny objaw uszkodzenia programatora. Jeżeli sprawdziłeś, czy zmywarka została prawidłowo podłączona do gniazda oraz czy przewód nie został przerwany to zapewne winny jest programator.  Wyświetlacz może nie działać, ponieważ mogło dojść do rozłączenia obwodu programatora. Warto też sprawdzić, czy napięcie dochodzi do programatora. W przypadku kiedy wszystko zostało sprawdzone, a urządzenie nadal nie działa, potrzebna będzie wymiana/naprawa programatora.

Nie domyte naczynia

Zmywarka nie jest w stanie podgrzać wody do odpowiedniej temperatury, wskutek tego naczynia są niedomyte. Poprzez awarię programatora zmywarka nie dostaje informacji o tym, że ma podgrzać wodę. Wynikiem czego są właśnie problemy z nie domytymi naczyniami.

Zepsuty programator w zmywarce ma różne objawy ale jak widać naprawa niekoniecznie jest łatwa, dlatego zobacz jak możesz uniknąć niektórych awarii w zmywarce: Jak zapobiegać najczęstszym problemom ze zmywarką?

Zepsuty programator w zmywarce naprawa

Jak widzicie niektóre z awarii możecie bez problemu naprawić na własną rękę. Jeżeli niestety usterka jest poważniejsza niż przewidzieliście skorzystajcie z usług mechanika AGD.

wymiana programatora

źródło: fixitnow.com

Pamiętajcie także, że jeżeli podejrzewacie uszkodzenie programatora to nie zostawiajcie urządzenia samemu sobie, ponieważ może działać przez wiele godzin i narazić Was na dodatkowe koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *