Zepsute jedzenie w sklepie – jak rozpoznać?

Sklepowe lodówki powinny utrzymywać temperaturę w granicach 4-5 stopni Celsjusza. Temperatura wyższa od 5 stopni Celsjusza sprzyja rozwijaniu się bakterii.

produkty lodówka

źródło; pixababy.com

Zepsute jedzenie w sklepie zdarza się dość często, dlatego powinniśmy, dowiedzieć się jak rozpoznać, czy dany produkt jest zdatny do użycia.

Zepsute jedzenie w sklepie -nabiał

Zepsute masło (itp. tłuszcze) – zepsute masło możemy rozpoznać przede wszystkim po zapachu oraz wyglądzie. Zepsute produkty tego typu są „zjełczałe” i mają bardzo intensywny masłowy zapach, który jest nieprzyjemny. Zjedzenie takiego produktu może być nieprzyjemne w skutkach i skutkować niestrawnością, mogą pojawić się także nudności, biegunka i wymioty.

Zepsute jajka – zepsute jajko trudno rozpoznać w sklepie, dopiero w domu możemy sprawdzić jego świeżość. Jeżeli nie mamy pewności, czy jajko nadaje się do spożycia, wsadzamy do szklanki z wodą bądź garnka i obserwujemy jego zachowanie. Jeżeli jajko jest świeże, to opadnie na dno, jeżeli jest zepsute, to wypłynie. Jajko, które było nieprawidłowo przechowywane bądź jego termin przydatności minął, to zwiększa się prawdopodobieństwo zatruciem bakteriami Salmonelli, a największe jest, gdy zjemy surowe jajko.

Zepsute mleko (i inne produkty mleczne) – zepsute mleko jest żółtawe i lekko pachnie serem, w smaku jest kwaśne. W przypadku sera pojawia się na nim niebiesko-zielona pleśń, kefiry zaczynają „gazować” oraz mają brzydki zapach, na jogurtach pojawia się pleśń.

Zepsute jedzenie w sklepie – ryby, mięso, warzywa

Zepsute mięso – jeżeli mięso było nieprawidłowo przechowywane i nie nadaje się do spożycia, najszybciej możemy rozpoznać po kolorze, wyglądzie i zapachu. Jeżeli mięso zmieniło barwę na siną/zielonkawą jest tłuste i ma lepki nalot, a jego zapach jest bardzo nieprzyjemny, to takie mięso nie nadaje się do spożycia. Zjedzenie zepsutego mięsa może grozić poważnym zatruciem pokarmowym.

Obawiasz się, że Twoja lodówka nie chłodzi tak jak powinna, zajrzyj tutaj!

Zepsute ryby – w przypadku ryb postępujemy podobnie jak w przypadku mięsa, powinniśmy zwrócić uwagę na jego zapach oraz wygląd. Ryba, którą bez obaw możemy zjeść, powinna mieć lekki rybi zapach oraz sprężyste mięso i przejrzyste oczy. Zepsute mięso charakteryzuje się tym, że jeżeli je dotkniemy, to zostanie na nim odkształcenie. Będzie także miało intensywny nieprzyjemny zapach i bielma na oczach. Zatrucie rybą charakteryzuje się wymiotami, gorączką i biegunką.

 

zepsute jedzenie w sklepie

źródło: pixabay.com

Zepsute warzywa i owoce – są pomarszczone, mają nalot pleśni i liczne ciemne plamki oraz dziurki. Zepsute owoce możemy poznać także po tym, że wydzielają winny bądź piwny, ale nieprzyjemny zapach, który jest wynikiem zachodzącej w nich fermentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *