Jak zdiagnozować uszkodzenie termopary w kuchence?

 

Termopara-to bardzo ważny element w kuchence, który pełni funkcję czujnika temperatury. Działa zabezpieczająco. Dzięki temu ogranicza ryzyko wybuchu, czy poparzenia. Ważne, aby termopara działała prawidłowo, wtedy możemy używać bezpiecznie kuchenki. Czasami jednak może szwankować. Jak zdiagnozować uszkodzenie termopary w kuchence ?

Jak zdiagnozować uszkodzenie termopary w kuchence?

źródło: betterhomeblog.com

Palnik gaśnie podczas pracy

Dzieje się tak, ponieważ termopara nie wyczuwa gazu w palniku. Układ zabezpieczający odcina ten dopływ, dlatego termopara nie wykrywa obecności płomienia. Wskutek tego, mimo jego chwilowego pojawienia się, gaśnie wkrótce po zapaleniu.

Płomień gaśnie po puszczeniu pokrętła

Podobnie jak w przypadku kiedy palnik gaśnie podczas pracy, tak i w tym przypadku odpowiedzialna jest termopara. Jeżeli palnik gaśnie, gdy tylko „puścimy” pokrętło, świadczy to o lepszym czujniku zabezpieczającym, który nie wyczuwa płomieni i natychmiast odcina gaz. W tym wypadku warto sprawdzić dyszę w kuchence lub zawór gazu.

Płomień jest mniejszy, niż ustawiamy

Termopara działa, lecz nie tak jak powinna. Wyczuwa obecność płomienia, ale nie do końca jest w stanie prawidłowo pracować. Układ zabezpieczający nie odcina całkowicie dopływu gazu, jednak w znacznym stopniu ogranicza proces pojawienia się płomieni w palniku. Może tak się dziać w przypadku kiedy nasza kuchenka, a dokładniej termopara była naprawiana w mieszkaniu, domowymi sposobami. Po przerwaniu drut w termoparze nie został zlutowany lub zespawany – lecz skręcony.

uszkodzenie termopary

źródło: sylhetwelding.co.uk

Wyjaśniamy, jak krok po kroku wymienić termoparę w kuchence gazowo-elektrycznej

 1.  Odłącz kuchenkę od wszelkich źródeł zasilania.
 2.  Wyciągnij szklaną pokrywę. Zazwyczaj wystarczy pociągnąć ją ku górze.
 3. Ściągnij ruszt.
 4.  Zdejmij pokrywki palników i koronę.
 5. Odkręć śrubki od góry płyty podpalnikowej, które podtrzymują kormusy palników.
 6.  Schowaj pod płytę iskrowniki i termoparę, by ich nie uszkodzić podczas zsuwania płyty.
 7.  Odkręć śrubki trzymające płytę podpalnikową z tyłu kuchenki i zsuń płytę z kuchenki (w stronę jej tyłu).
 8.  Odczep termoparę od korpusu. Można to zrobić za pomocą rąk lub pomóc sobie płaskim śrubokrętem. Blaszkę odłóż na bok. Termoparę wysuń ku górze i lekko pociągnij.
 9.  Nową termoparę montuj w ten sam sposób. Najpierw wciskaj jedną końcówkę do zaworu. Stronę zakończoną czujnikiem osadź w korpusie, pamiętając, by przy montażu podłożyć od spodu blaszki, które zostały wcześniej zdemontowane.
 10.  Po zakończonej naprawie nałóż z powrotem płytę podpalnikową na kuchenkę. Płytę nakładaj na 3/4 wysokości, po czym dosuwaj ją do przodu. Tak by trafić prowadnicami (od spodu płyty) w zaczepy obudowy. Czynność tą wykonuj ostrożnie, wpasowując jednocześnie otwory mocujące blaszki, które zostały wcześniej zdemolowane w płycie do wystających termopar i iskrowników.
 11.  Przykręć śrubki z tylu płyty podpalnikowej i przy korpusach.
 12.  Włóż korony palników, pokrywki i ruszt.
 13.  Zamontuj szklaną pokrywę, wkładając blaszki w zawiasy.
 14.  Podłącz kuchenkę do prądu.

Każdy palnik posiada oddzielny zawór i oddzielną termoparę. Najprościej wymienić najpierw termoparę (np. przełożyć ze sprawnego palnika) i sprawdzić, czy problem zniknął. Jeśli nie, najprawdopodobniej uszkodzony jest zawór.

Jeżeli nie jesteś w stanie zdiagnozować uszkodzenia termopary w kuchence bądź też nie wiesz jak ją wymienić skorzystaj z usług mechanika AGD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *