Jak wymienić dozownik na detergenty w pralce ?

dozownik na detergenty

Komora dozownika dostarcza wodę do szuflady na detergenty. Prawidłowe funkcjonowanie tego elementu w pralce ma ogromne znaczenie na efekt prania. Jakie są objawy i przyczyny niesprawnie działającego dozownika na detergenty i jak go wymienić?

dozownik na detergenty
źródło: dealayo.com

Przyczyną uszkodzenia komory szuflady na proszek mogą być zakamienione i zapchane otwory w komorze. Również uszkodzony rozdzielacz wody jest częstą przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania dozownika na detergenty.

PROSZEK GROMADZI SIĘ W DOZOWNIKU– w tym wypadku powinniśmy wymienić rodzielacz wody, ponadto warto także dokładnie sprawdzić szufladę oraz jej odpływ.

PRANIE SIĘ NIE DOPIERA– może to być spowodowane tym, że z dozownika zostaje pobrane za mało proszku, w tym wypadku powinniśmy także dokładnie sprawdzić rozdzielacz wody.

PRALKA ZATRZYMUJE SIĘ PODCZAS PRANIA– niektóre modele posiadają zabezpieczenia, które mają za zadanie zatrzymać cykl w razie uszkodzenia chociażby jednego elementu. Jeżeli twój model jest wyposażony w takie zabezpieczenie to powinieneś sprawdzić, czy uszkodzeniu nie uległ elektrozawór oraz, czy wąż bądź dozownik na detergenty nie został zapchany.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

ZALANIE UKŁADU ELEKTRONICZNEGO– uszkodzony rozdzielacz może spowodować zalanie ważnym elementów elektronicznych, jeżeli na czas nie naprawiliśmy tego elementu to za późno jest by zająć się naprawą programatora, czy innej części.

PRALKA NIE POBIERA PŁYNU DO PŁUKANIA i PROSZKU DO PRANIA– winne może być zbyt niskie ciśnienie wody, które powoduje, że nasza pralka nie będzie w stanie pobrać płynu do płukania i proszku. Może to być również skutek tego, że dysze w dozowniku są zapchane. Często też uszkodzeniu ulega plastikowa część dozownika, przez co płyn spływa do prania przed rozpoczęciem cyklu.

Pamiętajmy, aby dozownik zawsze pozostał czysty, to zapewni mu prawidłową pracę.

detergenty dozownik
źródło: videoblocks.com

Jak wymienić dozownik na detergenty w pralce ?

  1. Wyjąć zasobnik.
  2. Wyczyścić zasobnik oraz komorę przy pomocy gąbki/małej szczoteczki i środka czyszczącego.
  3. Wytrzeć zasobnik do sucha.
  4. Włożyć zasobnik do pralki.

Podpowiadamy co zrobić gdy, pomimo że dozownik na detergenty pracuje bez zarzutów, to nasze pranie jest niedoprane i nie pachnie tak, jak byśmy tego chcieli.

Soda dodana do prania dziecięcych ubranek- ubranka dla niemowlaków musimy koniecznie wyprać przed pierwszym założeniem. Proszki często zawierają mnóstwo związków chemicznych, które mogą podrażniać delikatną skórę naszego maluszka. Zamiast proszku dodaj do prania płatki mydlane z dodatkiem 1/3 szklanki sody oczyszczonej. Sprawdzają się o wiele lepiej niż specjalne proszki.

Usuwa nieprzyjemny zapach-mimo dużej ilości płynu do płukania dodanej do naszego prania, ubrania nadal brzydko pachną. Dzieje się tak, ponieważ ubrania mogą być przesiąknięte wyjątkowo intensywną wonią-np. naftaliny. Dodaj do prania 1/2 szklanki sody oczyszczonej.

Jak wymienić dozownik na detergenty w pralce ?
źródło: ejobnet.info

Usuwanie plam z potu i smoły- to jedne z najbardziej trudnych do usunięcia plam na naszych ubraniach. Nie zawsze nasz proszek jest w stanie sobie z nimi poradzić. Przygotuj specjalną pastę. W szklance  z ciepłą wodą wymieszaj 4 łyżeczki sody oczyszczonej. Nałóż mieszankę na plamę na  ubraniu i pozostaw 2-3 godziny.

Wybielić, wzmocnić efekty kolorów- dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej do dozownika na proszek. Białe ubrania staną się naprawdę śnieżnobiałe, natomiast kolorowe ubrania zrobią się bardziej wyraziste.

Jak dbać o dozownik do detergentów w pralce ?

Dozownik jest szczególnie narażony na dostanie się do jego wnętrza wilgoci. Należy regularnie myć dozownik, jak i jego wnętrze, aby uniknąć problemów w czasie prania, o których mowa wyżej. Jeżeli pojawi się grzyb, pleśń należy zastosować specjalne środki czyszczące grzybobójcze np. do łazienek. Następnie mocnym strumieniem wody wypłukać go i osuszyć.

Nie sprawny dozownik na detergenty w naszej pralce sprawia, że pralka podczas pracy nie pobiera płynu do płukania. W efekcie nasze pranie jest nadal brudne i nie pachnie, tak jak powinno. Pamiętajmy aby pralkę czyścić regularnie. Nie tylko szufladę na detergenty, ale także filtr, kołnierz i obudowę.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca