Objawy uszkodzonego iskrownika + czyszczenie

Iskrownik- jak sama nazwa wskazuje, daje iskrę. Gdy nie działa prawidłowo, nie jesteśmy w stanie w pełni używać kuchenki gazowej. Jakie są objawy uszkodzonego iskrownika i jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej? O tym dowiesz się w naszym artykule.

iskrownik kuchenka

źródło: pixabay.com

Objawy uszkodzonego iskrownika w kuchence gazowej:

Palnik się nie zapala – to główny i najczęstszy objaw uszkodzenia iskrownika. Prawidłowo działający iskrownik zapala się po kilku sekundach.

Zabrudzenia iskrownika – iskrownik może działać nieprawidłowo ponieważ dostały się do jego środka różne zabrudzenia. W tym wypadku wystarczy, że wyczyścimy palniki oraz całą kuchenkę. Po tak dokładnym czyszczeniu kuchenki warto poczekać około pół godziny by woda, która dostała się do palników „odparowała”. Jeżeli problem nadal występuje to warto powtórzyć czyszczenie i dokładnie wyczyścić zapchany wylot iskrownika.

Sprawdźcie także: Jak radzić sobie z częstymi usterkami w kuchence! 😉

Zalanie iskrownika w kuchence – zalanie iskrownika jest bardzo powszechną rzeczą. Zalanie iskrownika możemy rozpoznać w bardzo prosty sposób, a mianowicie: iskra pojawia się, jednak to nie powoduje zapalnie palnika. Jedyny sposób aby poradzić sobie  z tym problemem to dokładne umycie palnika.

Uszkodzony generator – jeżeli wszystkie iskrowniki w tym samym czasie nie działają to winny jest generator Generatora się nie naprawia i trzeba go wymienić. Element ten, to czarna lub czerwona złączka, której podłączone są wszystkie konektory(zaciski na przewodach).

Zablokowanie załącznika iskry w pokrętle – ten problem nie musi wynikać z uszkodzenia iskrownika. Wynika z zabrudzeń, które dostały się pod pokrętło. Zabrudzenia te uniemożliwiają prawidłowe obracanie się pokrętła w lewą i prawą stronę. Powinnyśmy zdemontować, następnie dokładnie wyczyścić pokrętło i założyć je z powrotem.

czyszczenie iskrownika

źródło: repairclinic.com

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej ?

W tym celu ściągamy ruszt, można włożyć go do zlewu i umyć, przez ten czas kiedy będziemy czyścić iskrownik to zdąży nieco wyschnąć.  Następnie sprawdzamy otwory podpłomienne, jeżeli zauważymy w nich zabrudzenia należy je oczyścić, ponieważ mogą one powodować zabrudzenia. Elementy palnika muszą być czyste oraz wolne od zanieczyszczenia ponieważ nawet najdrobniejsze zabrudzenia mogą zakłócać pracę urządzenia. Otwory dysz należy przeczyścić. W tym celu używamy cienkiego miedzianego drucika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *