Jak sprawdzić, czy płyta indukcyjna została źle podłączona?

Źle podłączona płyta indukcyjna jest częstą przyczyną uszkodzenia tego urządzenia. W instalacjach elektrycznych obowiązują standardy kolorów izolacji, tak abyśmy mogli łatwo rozpoznać fazy zera i przewód ochronny.

podłączenie płyty indykcyjnej

źródło: Hausjournal.net

Jak rozpoznać przewód fazowy, neutralny i ochronny?

  • Przewód fazowy (L) – w sieci trójfazowej przewody liniowe oznaczone są odpowiednio L1, L2, L3. Kolor izolacji czarny, brązowy, bądź szary/czerwony
  • Przewód neutralny (N) – powszechnie nazywany jest „zerem roboczym” – kolor izolacji jest zawsze niebieski
  • Przewód ochronny (PE) – przewód elektryczny służy ochronie przed porażeniem elektrycznym. Izolacja dwukolorowa – żółta- zielona

Jak prawidłowo podłączyć płytę indukcyjną?

Każda płyta indukcyjna jest opisana tak, abyśmy mogli prawidłowo podłączyć zasilanie w różnych konfiguracjach. Zazwyczaj wszystkie niezbędne informacje na ten temat możemy znaleźć na nalepkach, które są przyklejone na końcach przewodów zasilających bądź w instrukcji obsługi. Nie zapoznanie się z tymi informacjami może skutkować uszkodzeniem urządzenia, ponieważ niektóre modele są odbiegają od dobrze znanych nam standardów.

Kupując płytę indukcyjną, zwrócicie uwagę na informacje, jakie są zawarte w waszej gwarancji, ponieważ w większości przypadków zastrzeżone jest, aby urządzenie było podłączone przez fachowca z uprawnieniami. Więc jeżeli w karcie gwarancyjnej nie znajdzie się wpis instalatora, następuje utrata gwarancji. W przypadku uszkodzenia wynikającego z nieprawidłowego podłączenia płyty serwis autoryzowany może wykonać wymianę modułu, co w praktyce oznacza dość znaczne koszty. Nie obawiajcie się jednak, serwisy takie jak Technikan.pl zajmują się takimi naprawami, więc jeżeli podejrzewacie, że doszło do takiego uszkodzenia, skontaktujcie się z nami, bez problemu naprawimy uszkodzenie spowodowane podłączeniem 400 V do zacisków modułu bez konieczności wymiany na nowy.

Jak sprawdzić, czy płyta indukcyjna została źle podłączona

źródło: Hausjournal.net

Jeżeli jesteście dopiero na etapie, kiedy chcecie podłączyć waszą płyty, pamiętajcie! W pierwszym kroku zawsze musicie zajrzeć do instrukcji, to właśnie w niej będzie dokładnie napisane jak macie krok po kroku podłączyć wasz sprzęt. W instrukcji powinniście także znaleźć informacje jak wbudować ją do szafki. Jeżeli płyta indukcyjna nie posiada wyprowadzonego przewodu, zaleca się stosowanie tzw. linki o przekroju 2,5 mm dla każdej z żył. Przed przystąpieniem do podłączenia miejcie także na uwadze to, jaka jest wymagana moc przyłączeniowa. Jeżeli instalacja doprowadzana do mieszkania jest jednofazowa, to może się okazać, że wasza płyta będzie wybijać bezpieczniki, gdy naraz włączymy kilka urządzeń, które sumarycznie będą pobierać większą moc niż maksymalna przyłączeniowa, jaka jest doprowadzona do naszego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *