Jak samodzielnie naprawić pralkę? – zepsute łożysko

Wymiana łożyska jest jedną z trudniejszych i czasochłonnych napraw w pralce, jakie trzeba wykonać. Jak się także okazuje, naprawa takiej usterki przez serwis może wynieść nas mniej niż naprawa na własną rękę. Jednak jeżeli chcemy zabrać się za naprawę pralki sami, to mamy dla was kilka porad.

Jak samodzielnie naprawić pralkę?

źródło: appliancerepairnewyork.net

Jak rozpoznać co dzieje się z pralką?

W pralce nie ma chyba części, która była bardziej eksploatowana niż łożysko, to właśnie dzięki niej obraca się bęben z praniem. Część ta jest dość wytrzymała, jednak po kilku latach eksploatacji jesteśmy zmuszeni do jej wymiany. Pierwszą oznaką, że musimy wymienić łożysko na nowe, jest popiskiwanie, które dochodzi z okolic koła pasowego (tył/bok pralki) podczas wirowania. Z czasem hałas będzie stawał się coraz większy, może się nawet zmienić w huczenie i zgrzytanie. Hałasowi może także towarzyszyć cieknąca woda. Moment, kiedy może być już za późno na wymianę łożyska to skrzywienie osi bębna i co za tym idzie wrzynanie się koła pasowego w obudowę. Może także dojść do spadnięcia paska i ostateczne zapieczenia się łożyska. Kiedy pralka będzie już w takim stanie jej naprawa może być znacznie utrudniona, a nawet może dojść do uszkodzenia silnika, koła pasowego, czy osi bębna co spowoduje, że naprawa będzie o wiele droższa.

Wymieniając łożysko na nowe, musimy wyjąć z pralki cały zbiornik i rozebrać go na części. W zależności od modelu może to się wiązać z wyjęciem prawie wszystkich elementów z pralki. Chcąc wymienić łożysko, jesteśmy zmuszeni do rozebrania bębna pralki, przed przystąpieniem do naprawy warto to sprawdzić, ponieważ jeżeli okaże się, że nie mamy takiej możliwości, trzeba będzie rozciąć bęben pralki, a po wykonanej naprawie sklepić go na nowo. Niestety w takim wypadku potrzebny będzie mechanik AGD, ponieważ nawet najbardziej doświadczony majsterkowicz nie poradzi sobie z taką naprawą.

Przygotowanie do naprawy

  1. Sprawdzamy, czy urządzenie zostało odłączone od prądu.
  2. Zakręcamy zawór wody i sprawdzamy, czy cała woda została odpompowana, zawsze może się zdarzyć, że jeszcze trochę wody wycieknie, dlatego warto mieć ścierkę do podłogi w pobliżu.
  3. Po każdej wyciągniętej części warto robić zdjęcia bądź zapisywać co gdzie się znajdowało, aby nie okazało się, że pominęliśmy jakiś krok.
  4. Poproś kogoś o pomoc, może okazać się, że nie z każdym zabiegiem poradzisz sobie sam.

Sprawdźcie także jak naprawić inne usterki, które mogą spotkać Twoją pralkę: 10 Najczęstszych powodów awarii w pralkach.

W zależności od modelu będziemy potrzebować narzędzi, na pewno będą to:

  • klucze,
  • śrubokręty,
  • kombinerki
  • gumowy młotek

Warto także wyposażyć się w silikon sanitarny do uszczelniania zbiornika oraz smar.

Jak samodzielnie naprawić pralkę? – krok po kroku wymiana łożyska

Krok 1: Wyjmujemy rurę odpływową (po poprzednim upewnieniu się, że zawór wody został zakręcony), przesuwamy pralkę na środek łazienki, czy też innego pomieszczenia, w którym się znajduje, tak abyśmy mieli do niej dostęp z każdej strony i mogli swobodnie się poruszać.

Krok 2: Zdejmujemy obudowę, zaczynamy od zdjęcia pokrywy tylnej, robimy to za pomocą odpowiedniego klucza. Kiedy pokrywa zostanie zdjęta, odkręcamy górną obudowę, składa się ona z kilku części. Na początku odkręcamy i wyjmujemy część tylną.

Krok 3: Wysuwamy drewniany blat, a następnie zdejmujemy dwie boczne maskownicze. W zależności od modelu albo odkręcamy, albo wysuwamy.

Krok 4: W następnym kroku demontujemy frontowy panel z przyciskami i diodami, odkręcamy śrubki, które przytrzymują ten element, sięgamy i odpinamy tasiemkę, która wpięta jest w panel, aby go zdjąć, musimy wyciągnąć szufladę na proszek, wysuwamy ją do momentu, aż poczujemy opór, a następnie pchamy z góry na dół.

Krok 5: Szuflada przytrzymywana jest od dołu plastikowym ząbkiem, a my chcemy się przez niego prześlizgnąć. Dlatego też panel lekko podważamy do dołu i ściągamy do siebie.

Krok 6: demontujemy ją, wciskają do dolnego otworu, możemy to zrobić za pomocą śrubokręta i tak przekręcamy zaczep, tak aby wyszedł przez specjalnie wyciętą w jego kształt dziurę, widzimy ją z tyłu programatora.

Krok 7: Musimy obrócić łapkę i odczepić od listwy. Teraz czas na listwę, patrzymy na nią, na wysokości dozownika na proszek, a następnie dokładnie zaznaczamy miejsce, do którego została przyczepiona malutka sprężyna. Teraz już spokojnie możemy obrócić ją tak, aby zaczep trafił w wycięty otwór.

Krok 8: Odpinamy przewody programatora. Ważne! Zapamiętaj jak wpięte były kabelki. Następnie odkręcamy śrubki, ciągnąc go do siebie, wyjmujemy go z zaczepów.

Krok 9: Dozownik podobnie do programatora przykręcony jest od góry do metalowego stabilizatora, odkręcamy więc śruby. Jeżeli chcemy, aby praca była łatwiejsza, możemy wyciągnąć także hydrostat, ale nie jest to koniecznie, jedyne co musimy z nim zrobić to odpiąć od niego cienką rurkę ciśnieniową i rozłączyć przewody. Przy dozowniku znajduje się rura prowadząca do elektrozaworu oraz z prawej strony łącząca go z bębnem, odpinamy je za pomocą kombinerek.

Krok 10: Pod dozownikiem znajduje się jeszcze jedna rura, ale jej odpięcie będzie możliwe dopiero po wysunięciu pojemnika z obecnej pozycji, żeby to zrobić, musimy odkręcić boczne śruby, które podtrzymują stabilizator, tak byśmy mogli swobodnie go przesuwać, a dozownik pchamy do siebie, w kierunku tyłu pralki.

Krok 11: Popchnięcie bębna w dół pozwoli na uzyskanie dodatkowego miejsca i wyjęcie części. Wisi on na sprężynach, więc nie mamy się czym przejmować, że przy mocnym dociśnięciu spadnie bądź coś uszkodzi.

Krok 12: Dozownik musimy wysunąć ponad listwę stabilizującą, gdy już to zrobimy, musimy rozłączyć przewód spustowy i wyjąć cały element.

Krok 13: Teraz możemy swobodnie wyciągnąć listwę. Zanim jednak wyjmiemy bęben, musimy zająć się tyłem pralki.

zepsute łożysko

źródło: como-reparar.com

Krok 14: Czas na zdjęcie modułu sterującego, trzymają go dwie śruby przykręcone od spodu. Odłóż go w bezpieczne miejsce tak, aby się nie zamoczył, jest to bardzo ważny element pralki.

Krok 15: Odkręcamy rurę spustową, odkręcamy obejmę przy bębnie, pozostałe rozpinamy za pomocą kombinerek.

Krok 16: Ściągamy silnik (możemy- nie musimy). Na początek ściągamy pasek klinowy z koła, rozpinamy wiązki przewodów wpięte w silnik i odłączamy uziemienie (pojedynczy kabelek)

Krok 17: Rozłączmy grzałkę, następnie odkręcamy śrubkę, która przytrzymuje uziemienie pod nasadą koła pasowego.

Krok 18: Niżej znajduje się termostat, wypinamy z niego kable, teraz już czas na wykręcenie dwóch śrub podtrzymujących silnik. Zdejmujmy go ostrożnie, jest on bardzo ciężki, ciągniemy go do siebie.

Krok 19: Rozwieramy zaciski oraz zsuwamy go z punktu mocującego. W tym celu musimy unieść zbiornik (ten krok powinny wykonywać dwie osoby). Jedna osoba podciąga go do góry, a druga w tym czasie zsuwa stabilizator.

Krok 20: Odkręcamy i wyjmujemy elektrozawór, zamocowany jest on za pomocą jednej śrubki znajdującej się w prawym górnym rogu.

Krok 21: Rozpinamy opaskę przytrzymującą fartuch, musimy zawinąć go do środka, czyli do wnętrza zbiornika.

Krok 22: Do górnej części zbiornika została przytwierdzona przeciwwaga – zdejmujemy ją wyjmując śruby.

Krok 23: Druga przeciwwaga znajduje się na dole, przed jej wyciągnięciem upewnij się, ze wszystko zostało wyciągnięte na zewnątrz obudowy. W tym kroku ważne, aby także była druga osoba. Jedna trzymając sprężynę, unosi tę część w górę, druga natomiast przytrzymuje obudowę i pomaga się jej przesunąć przez zwężenie.

Krok 24: Kładziemy zbiornik wsadem w kierunku podłogi, teraz odkręcamy koło pasowe, musimy je czymś zablokować, tak aby nie ruszało się podczas odkręcania nakrętki.

Krok 25: Teraz stawiamy zbiornik w pionie i odkręcamy przednie śruby, to pozwoli nam zdjąć przednią część obudowy zbiornika.

Krok 26: Żeby wyjąc łożyska, musimy wysunąć z nich oś bębna. Kilka uderzeń gumowym młotkiem powinno w tym pomóc.

Przykładowa wymiana łożyska była przedstawiona na modelu pralki Candy AQUA 1041D1

Jak widzicie, wymiana łożyska jest dość żmudna i ciężka. Może lepiej skontaktuj się z naszym serwisem?

Latest Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *