Jakie są przyczyny uszkodzonego elektrozaworu w pralce?

Elektrozawór jest elementem pralki, który odpowiada za prawidłową pracę tego urządzenia. Element ten ma za zadanie zamykać i otwierać przepływ wody, tak by przepływ wody do zasobnika był odpowiedni. Jak więc znaleźć przyczynę uszkodzonego elektrozaworu w pralce ?

przyczyny uszkodzonego elektrozaworu w pralce

źródło: expertrepairs.com.au

Przyczyny uszkodzonego elektrozaworu w pralce

Pralka nie pobiera wody – by uniknąć kosztownej naprawy na początku warto sprawdzić, czy wąż nie został skręcony. Utrudnia to pobieranie wody przez naszą pralkę. Często też przyczyną może być niedrożność węża. Jeśli wyeliminujemy skręcenie, lub niedrożność węża, a pralka nadal nie pobiera wody, należy wymienić elektrozawór na nowy.

Pralka nie pobiera detergentu –  w sytuacji, kiedy proszek albo płyn pozostaje w dozowniku, a jesteśmy pewni, że odpływ jest drożny, przyczyną jest uszkodzony elektrozawór. Przez swoją nieprawidłową pracę ciśnienie jest zbyt niskie, aby pobrać detergent.

Wyciek wody – wynika to z nieprawidłowego zamocowania elektrozaworu przy wężu, niż z wady tego elementu. Źle podłączony elektrozawór może przeciekać i przepuszczać wodę. Należy jak najszybciej poprawić podłączenie. Jeżeli pomimo prób poprawienia elektrozaworu woda nadal cieknie, problem może tkwić w mechanicznym uszkodzeniu elektrozaworu, bądź elektrozawór ma wadę fabryczną.

Głośna praca elektrozaworu – to mechaniczne uszkodzenie elektrozaworu powoduje jego głośną pracę. Należy przeczyścić elektrozawór. Pamiętajmy, aby robić to ostrożnie, tak aby nie doszło do uszkodzenia. Gdy przeczyszczenie nie pomoże, konieczna będzie wymiana na nowy.

Zrób test i upewnij się, że elektrozawór w pralce jest uszkodzony

Ostatecznym testem na sprawność elektrozaworu jest podanie napięcia bezpośrednio do niego. Gdy jest sprawny – grzybek wysunie się, jeżeli nie – nie będzie żadnej reakcji. Można również skontrolować sprawność elektrozaworu za pomocą miernika. Wystarczy zwykły miernik, nie musi to być drogi i profesjonalny multimetr.

To łatwy sposób i bez żadnego problemu powinnyśmy sobie poradzić z przeprowadzeniem tego testu.

elektrozawór pralka

źródło: justanswer.com

Wymiana elektrozaworu:

  1. Odłączamy pralkę od źródeł zasilania
  2. Lokalizujemy elektrozawór
  3. Odłączamy kabel łączący elektrozawór z silnikiem pralki
  4. Odczepiamy dwa gumowe przewody, które prowadzą z elektrozaworu do zasobnika
  5. Wyjmujemy stary elektrozawór
  6. Montujemy nowy elektrozawór
  7. Podłączamy kabel do nowego elektrozaworu
  8. Montujemy gumowe przewody

Aby dokonać takiej naprawy potrzebne będą nam kombinerki.

Przyczyn uszkodzonego elektrozaworu może być kilka. Przed decyzją o wymianie elektrozaworu warto najpierw sprawdzić jego połączenie, jak i również sito w wężu dopływowym przy kranie i sito w elektrozaworze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *