Przyczyny i naprawa awarii w płytach ceramicznych

 

Płyty ceramiczne coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Są nie tylko dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ale także dużo lepiej się prezentują, niż tradycyjne kuchenki gazowe lub elektryczne. Jednak i one mogą ulec awarii. Jakie są przyczyny i jak naprawić awarię w płytach ceramicznych ?

kuchenka ceramiczna

źródło: pixabay.com

Przyczyny awarii w płytach ceramicznych

Pojawienie się kodu błędu na wyświetlaczu– w takiej sytuacji należy sprawdzić w instrukcji obsługi, co oznacza wyświetlany kod błędu. Warto również skonsultować się z producentem, jeśli dany kod błędu nie jest wyjaśniony w instrukcji obsługi. Rozszyfrowanie kodu błędu pomaga nam w postawieniu dobrej diagnozy.

Zbyt szybko wyłącza się pole grzewcze– niektóre modele płyt ceramicznych posiadają funkcje regulacji stopnia nagrzewania pól grzewczych. Warto poczytać w instrukcji obsługi o tym, jak wyregulować nagrzewanie płyty ceramicznej.

Stłuczona szyba w płycie ceramicznej- niestety trzeba wymienić szybę na nową. Wymiana nowej szyby wbrew pozorom nie jest trudna. Wystarczy odkręcić śruby trzymające szybę i podłączyć przewody do nowej płyty. Pamiętajmy, aby postępować bardzo ostrożnie.

Awarii w płytach ceramicznych można uniknąć, należy o nią odpowiednio dbać i użytkować zgodnie z instrukcją obsługi, jak i zaleceniami producenta.

Zalety i wady płyt ceramicznych

Zalety płyt ceramicznych:

Największą zaletą płyty ceramicznej jest kontrola nad procesem gotowania, minutnik, specjalne zabezpieczenia przed dziećmi, czujniki smażenia i gotowania. Płyty ceramiczne są o wiele tańsze od indukcyjnych. Ich ceny zaczynają się od 500 zł.

Wady płyt ceramicznych:

Niestety w przypadku użytkowania płyty ceramicznej musimy liczyć się z większymi kosztami eksploatacji i większą podatność na awarię elektroniki. Największym problemem jest brak zasilania, czyli przerwa w dostawie prądu. Płyta w takiej sytuacji przestaje działać.

płyta ceramiczna

źródło: pixabay.com

Jak dbać o płytę ceramiczną ?

Starajmy się, aby podczas gotowania nic na naszą płytę nie wykipiało. Zazwyczaj płytę ceramiczną przecieramy miękką, wilgotną ściereczką. Kiedy już dojdzie do zalania płyty ceramicznej, należy jak najszybciej wyłączyć płytę i mokrą ściereczką delikatnie wytrzeć płytę. W sytuacji, kiedy plamy z resztek jedzenia są zaschnięte, należy użyć środków do czyszczenia płyt ceramicznych i delikatnie usunąć plamę.

W momencie, kiedy już plamy zaschniętych resztek jedzenia są trudne do usunięcia ściereczką, zaleca się używanie specjalnych akcesoria do usuwania wszelkich zabrudzeń z płyt ceramicznych. Środki te nie pozostawiają śladów i rys na płytach. Dostępne są w specjalistycznych sklepach. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które pomogą nam utrzymać płytę ceramiczną w czystości.

Płyta ceramiczna, czy indukcyjna ?

Główną różnicą między płytą ceramiczną a indukcyjną jest to, że płyty ceramiczne działają z trochę innego systemu grzewczego. W przypadku płyt ceramicznych są to lampy halogenowe, a w płytach indukcyjnych spirale elektryczne, które generują całą energię grzewczą przenoszoną na naczynia.

płyta ceramiczna

źródło: pixabay.com

Porady pomocne w uniknięciu awarii w płytach ceramicznych

  1. Większość modeli płyt ceramicznych posiada pola grzejne, które potrafią się rozszerzać. Pozwala to na gotowanie w dużym garnku lub naczyniu żaroodpornym.
  2. Płyty ceramiczne wyposażone są w panel sterowania z wyświetlaczem. Pozwala to na dostosowanie temperatury gotowania, ustawić czas gotowania potraw, w jakim płyta będzie włączona.
  3. Warto również korzystać z funkcji zabezpieczeń. W niektórych modelach płyt ceramicznych istnieje funkcja zabezpieczająca polegająca na wprowadzeniu specjalnego kodu, aby włączyć płytę. System ten świetnie sprawdza się, gdy w domu są małe dzieci.

Sprawdź także: Jak działa kuchenka indukcyjna!

Przed wezwaniem fachowca warto poczytać w instrukcji obsługi o problemie, który się pojawił podczas użytkowania płyty. Kiedy własne próby naprawy płyty ceramicznej nie przynoszą żadnych efektów, warto wezwać fachowca, który postawi właściwą diagnozę i naprawi nasz sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *