Pralka zafarbowała ubrania – co w takiej sytuacji robić?

Jak dobrze wiecie, przed wrzuceniem ubrań do pralki musimy je pogrupować, czasami jednak przez roztargnienie zdarza się nam pomylić. Przed tym, kiedy zdecydujesz się wyrzucić swoje pofarbowane ubrania, zobacz, co jeszcze możesz zrobić! Dowiedz się także jak usunąć trudne plamy. 

pranie

źrodło: pixabay.com

Proszek do pieczenia – Jednym z domowych sposobów na to, aby pozbyć się innego koloru z ubrania to dorzucenie proszku do pieczenia do prania. Ubrania z dodatkiem proszku pieczemy w niskiej temperaturze aby się nie skurczyły.

Ocet – Wlewamy do miski pół szklanki octu, dolewamy wodę i moczymy nasze ubrania. Tak namoczone ubrania pozostawiamy w roztworze na całą noc. Następnego dnia możemy je założyć bądź ponownie wyprać.

Skorupki jajka – Białe ubrania możemy uratować za pomocą skorupek od jajek. Wystarczy, że wsypiemy je do muślinowego woreczka i włożymy do bębna pralki.

Poznaliście domowe sposoby, jeżeli jednak nie działają czas na wkroczenie cięższych produktów, które mogą nam pomóc.

Odbarwiacze – Na rynku możemy znaleźć odbarwiecze – nie mylić z odplamiaczami, które działają agresywniej od odbarwiaczy. Stosowanie tego środka jest bezpieczniejsze i nie uszkadza delikatnych ubrań, a samo stosowanie jest bardzo proste. Pamiętajcie, żeby przed ich użyciem dokładnie przeczytać instrukcję!

Odplamiacze – Jeżeli nic już nie daje rady, a naprawdę zależy nam na tym, żeby uratować dany ciuch, możemy użyć odplamiacza. Warto jednak pamiętać, że jego użycie może wiązać się z wyblaknięciem naszego ubrania.

ubrania

źródło: pixabay.com

Jak poradzić sobie z pralką, która zaciąga ubrania?

Jak usunąć plamy z ubrań?

Plamy z tłuszczu – możemy usunąć za pomocą talku, wystarczy posypać nim plamę i zostawić na pół godziny. Do tego celu możemy także użyć płynu do mycia naczyń.

Plamy z tuszu i atramentu – od razu, kiedy ją zrobimy, spróbujmy zmyć ją wodą, jeżeli to nie pomaga, możemy użyć zmywacza do paznokci, pianki do golenia, czy spirytusu salicylowego.

Plamy z owoców i warzyw– te najlepiej od razu zalać wrzątkiem. Zastarzałe możemy polać zsiadłym mlekiem, serwatką, kwaskiem cytrynowym, a następnie wrzątkiem.

Plamy z kawy i herbaty – nie namydlamy ich! Zalewamy wrzątkiem, a nawet wrzucamy do gotującej się wody. Zastarzałe plamy możemy usnąć mieszanką gliceryny, wody i amoniaku (w proporcji:1:0,5).

Plamy z bitej śmietany, jajek i lodów– te palmy usuwamy na zimno! Robimy roztwór wody z płynem do mycia naczyń i myjemy. Najlepiej robić to pod bieżącą wodą.

Jeżeli twoja pralka pobrudziła ubrania, zazwyczaj tych plam nie da się usunąć. Dlatego też czyśćmy dokładnie dozownik na detergenty oraz filtr. Zapobiegnie to, nie tylko brudzeniem ubrań przez pralkę, ale także być może unikniesz wykonywania napraw pralki przez długi czas!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *