Jak pozbyć się groźnych grzybów w zmywarce?

Chorobotwórcze grzyby coraz częściej gromadzą się w naszych zmywarkach. Mimo dużych wahań temperatury i silnego zasolenia, te mikroskopijne organizmy czują się tam całkiem dobrze.

brudna zmywarka

źródło: eastcoastappliance.wordpress.com

W większości naszego AGD, takiego jak zmywarka, pralka, czy ekspres do kawy panuje wilgotna i gorąca atmosfera. W zmywarce temperatura może rosnąć nawet do 8 stopni Celsjusza.

Gdzie w zmywarce zamieszkują grzyby?

Według badań naukowców z Uniwersytetu w Adana (badania były przeprowadzana na sprzętach w domach mieszkańców ponad stu miast na szcześciu kontynentach), grzyby zostały znalezione w uszczelce ( w 6% zmywarek) – w 56% próbek były to tzw. drożdże czarne z gatunku Exophiala dermatitidis oraz E. phaeomuriformis w obydwóch przypadkach organizmy te świetnie znoszą skrajne warunki – wysoką temperaturę, duże stężenie soli, agresywne detergenty, czy nawet kwaśny i zasadowy odczyn wody.

Jak pozbyć się groźnych grzybów w zmywarce?

Pojawienie się czarnych drożdży stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Te dwa typy organizmów wydzielają toksyny, które mogą powodować choroby układowe, astmę oraz alergię. Istnieją przypadki, że czarne drożdże atakują płuca osób chorych na mukowiscydozę, a u ludzi mogą prowadzić do infekcji, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Gatunek bakterii Exophiala dermatitidis może powodować grzybice stóp i Phaeohyphomycosis – groźną a czasami nawet śmiertelna chorobę, która może zacząć się od infekcji skóry i rozpostrzeniać na cały organizm.

zmywarka czyszczenie

źródło: pixabay.com

Jak zapobiegać powstawaniu grzybów?

Przede wszystkim profilaktyka. O zmywarkę do naczyń musimy regularnie dbać i nie możemy dopuszczać do zagnieżdżania się chorobotwórczych mikroorganizmów. Raz w miesiącu musimy dokładnie czyścić drzwi urządzenia, komorę kostki oraz uszczelki, gdzie zazwyczaj osadza się wiele resztek tłuszczu i gnijącego jedzenia. Minimum co 10 cykli powinniśmy sprawdzać, czy w filtrze nie zbierają się nieczystości oraz resztki potraw. Przed włożeniem kolejnego zestawu naczyń powinniśmy wyczyścić filtr. Raz w miesiącu wsypujemy środek do czyszczenia, ustawiamy najdłuższy program.

By pozbyć się groźnych grzybów w zmywarce powinniśmy nastawić zmywarkę na najwyższą dostępną temperaturę. Po tym zabiegu warto dokładnie przyjrzeć się temu urządzeniu i sprawdzić, czy grzyby się dalej w niej nie znajdują.

Więcej o dbaniu o czystość zmywarki dowiesz się tutaj.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *