Piekarnik elektryczny czy gazowy?

Nie każdy może pozwolić sobie na piekarnik gazowy, ponieważ nie pozwala na to budynek, w którym mieszkamy, nowe osiedle albo po prostu warunki mieszkaniowe. Jednak kiedy masz możliwość wyboru piecyka, zapoznaj się z różnicami między tymi dwoma rodzajami piekarników.

ciasteczka

żródło: pixabay.com

Różnice między piekarnikiem elektrycznym a gazowym

  • Bezpieczeństwo – piekarnik elektryczny jest bezpieczniejszy niż piekarnik gazowy. Jest to szczególnie ważne, gdy masz połączony pokój z kuchnią. Przecież w tym pokoju właśnie śpisz. Jeśli masz nieszczelną butlę lub nieszczelne połączenie piekarnika ze źródłem gazu propan-butan, wtedy może dojść do zatrucia gazem podczas snu. W czasie snu nawet nie poczujesz, że ulatnia się gaz, wtedy nawet mała iskra może doprowadzić do pożaru.
  • Czas nagrzewania – w piecyku elektrycznym jest zdecydowanie krótszy niż w piecyku gazowym. W niektórych modelach masz nawet możliwość ustawienia czasu, w jakim chcesz piec, a piekarnik wyłącza się automatycznie. To zapobiegnie przypaleniu potrawy, a ty nie musisz stać nad piecykiem i marnować swojego czasu na pilnowaniu ciasta, czy pieczeni.
  • Samooczyszczanie piekarnika – taka funkcje posiadają tylko piekarniki elektryczne. Przy tej funkcji piekarnik nagrzewa się do 500 stopni Celsjusza. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia spalają się i zamieniają w popiół. Kiedy piekarnik skończy pracę i ostygnie, wtedy wymiatamy tylko pozostały popiół i piekarnik znów jest czysty.
  • Funkcje – piekarnik elektryczny pozwala na ustawienie, w jaki sposób chcesz piec i jak długi ma być czas pieczenia. Oprócz tego może posiadać funkcje termoobiegu, która skraca czas przygotowania potraw, ponieważ w tym samym czasie możesz piec więcej niż jedno danie. Funkcje, jakie może posiadać piecyk elektryczny to także rozmrażanie, czy też opcja grilla. Piecyk gazowy posiada tylko funkcje tradycyjnego pieczenia.
  • Cena – plusem piecyka gazowego jest jego cena, jak i koszt korzystania. Jednak kiedy kupisz droższy piecyk elektryczny, który będzie energooszczędny, możesz być pewien, że koszt jego zakupu zwróci się w krótkim czasie.
pieczenie

żródło: pixabay.com

W tym momencie, dzięki temu porównaniu możesz wybrać piecyk, dostosowany do swoich potrzeb. Zależy to już tylko od tego, jak często będziesz korzystać z piecyka oraz ile pieniędzy jesteś w stanie wydać na taki zakup.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *