Czy kupując suszarkę, muszą być jakieś dodatkowe wyjścia na odprowadzanie wody?

Odprowadzenie wody z suszarki odbywa się na dwa sposoby. Na rynku możemy znaleźć suszarki ewakuacyjne (wywiewowe), które podłącza się do instalacji wentylacyjnej oraz kondensacyjne, które wyposażone są w zbiornik na wodę.

odprowadzenie wody z suszarki

źródło: appliancesonline.com.au

Odprowadzenie wody z suszarki  kondensacyjnej

Modele te pracują na zasadzie skraplania się pary wodnej, która następnie gromadzi się w specjalnie przystosowanych do tego pojemnikach na wodę. W praktyce powoduje to, że nie musimy się przejmować odprowadzaniem pary wodnej, zatem nie trzeba korzystać z wentylacji zewnętrznej. W takich suszarkach do ubrań pranie jest podgrzewane, przez co woda zawarta w tkaninach wyparowuje i w postaci cieczy, gromadzona jest w zbiornikach, a więc nie ma konieczności podłączania do instalacji kanalizacyjnej w domu. Dlatego taką suszarkę możemy umieścić w jakimkolwiek miejscu, jakie chcemy, ponieważ nie wymaga od nas znaczących zabiegów montażowo-budowlanych. Suszarki kondensacyjne przez tą i wiele innych zalet cieszą się bardzo dużą popularnością, dodatkowo rozwój technologii pozwolił na wzbogacenie niektórych modeli o pompę ciepła, czy funkcje pary, która ma pomóc w prasowaniu. W niektórych modelach nie trzeba wylewać wody z pojemnika, suszarka robi to automatycznie.

Więcej o suszarkach do ubrań dowiecie się w naszym artykule Obalamy mity o suszarkach!

suszarki ewakuacyjne

źródło: indesit.be

Odprowadzenie wody z suszarki  ewakuacyjnej

W suszarkach wentylacyjnych (inaczej zwanymi ewakuacyjnymi bądź wiewnymi) wilgoć z odsączonego prania wypompowywana jest na zewnątrz urządzenia z wykorzystaniem przewodu wentylacyjnego. W suszarkach do prania wentylacyjnych pobierane jest powietrze z pomieszczenia, które następnie zostaje podgrzane i wtłoczone do bębna, gdzie wchłania parę wodną. Tak zgromadzoną wilgoć odprowadza się na zewnątrz suszarki. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w domowych pralniach, gdzie sieć instalacji sanitarnych jest dopasowana do sprzętów AGD. Zaletą tego urządzenia są niskie koszty eksploatacji oraz niższa cena urządzenia. Ta suszarka nie wymaga od nas dużej ingerencji – nie musimy opróżniać pojemnika z wodą. W domach jednorodzinnych najlepiej by przewód odprowadzający wodę podłączyć do dodatkowego przewodu wentylacji grawitacyjnej.

Współczesna technologia spowodowała, że urządzenia AGD coraz bardziej dostosowane są do naszych potrzeb. Pełna automatyzacja gospodarstwa domowego powoduje, że codzienne czynności są o wiele prostsze i przyjemniejsze. Jak widzicie nawet w przypadku suszarek ewakuacyjnych nie potrzebujecie dodatkowego wyjścia na odprowadzanie wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *