Oczyszczacz powietrza jaki wybrać? Czy w ogóle warto kupić, czy to wymysł marketingowy?

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, którego zadaniem jest usuwanie z powietrza składników smogu takich jak pyły PM2,5, lotnych związków organicznych, a także niemal wszystkich alergenów, bakterii i wirusów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli oczyszczaczy powietrza, czym się one różnią?

oczyszczacz powietrza

źródło; karstadt.de

Biorąc pod uwagę różne czynniki, oczyszczacze powietrza można sklasyfikować na różne sposoby. Zazwyczaj dzieli się je ze względu na filtr, jaki został w nich zastosowany.

Filtr Hepa

Najbardziej polecanymi modelami są oczyszczanie z filtrami HEPA z klasą co najmniej E10 w połączeniu z filtrem węglowym. Filtry HEPA muszą spełniać określone warunki, jednak w przypadku tych z węglem aktywnym tych norm nie ma, więc musimy jedynie mieć nadzieje, że producent dostosował się do ogólnie przyjętych norm. W tych oczyszczaczach klasa H12 zapewnia filtracje na poziomie nawet 99.97%.

Filtreacja fotokatalityczna

Podczas filtracji fotokatalitycznej wydzielany jest ozon, dodatkowo część lotnych związków organicznych rozkładana jest do formaldehydu. Dlatego też poleca się stosowanie oczyszczaczy z filtrem HEPA, ponieważ są one dokładniejsze i bezpieczniejsze.

Do wyboru mamy także oczyszczacze z filtrem węglowym, wodnym, elektrostatycznym, tkaninowym, czy też jonizator i lampa UV.

oczyszczacz powietrza

źródło: philips.ch

Z punktu widzenia użytkownika najlepiej obrazującym podziałem jest, rozróżnienie:

Oczyszczacze powietrza dla alergików – nowoczesne oczyszczacze powietrza, wykorzystują wielostopniową filtracje powietrza. W ich przypadku można skorzystać z filtrów różnego rodzaju, których zadaniem jest eliminacja każdego rodzaju zanieczyszczeń alergennych, które występują w powietrzu.

Oczyszczacz powietrza na smog – jeżeli chcemy nawet kilkukrotnie obniżyć ilość groźnych czynników w domu najlepiej stosować oczyszczacze z filtrem HEPA klasy co najmniej E10. W połączeniu z filtrem węglowym aktywnym.

Oczyszczacz powietrza ze wbudowanym nawilżaczem powietrza – nawilżacze te mają wbudowane oczyszczenie powietrza za pomocą mgiełki w postaci pary wodnej. Urządzenie to pozwala także zmniejszyć ilość drobnoustrojów, bakterii, wirusów, a także innych zanieczyszczeń.

Oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji powietrza – jonizatory powietrza mają za zadanie wytwarzanie jonów ujemnych. Jony te mogą „dociążać” pyły, by te wzajemnie się przyciągały i sklejały.

Oczyszczacze powietrza mają za zadanie sprawić, że powietrze w pomieszczeniu, jakim przebywamy, jest „czyste”. Czy jednak tak, aby na pewno jest? Jak widzicie wszystko zależny od tego, jakie urządzenie wybierzecie. W przypadku oczyszczaczy fotokatalitycznych nie dokońca rozwiązanie jest bezpieczne, natomiast jeżeli chodzi o oczyszczacze HEPA. spełniają one swoją rolę o ile producent swoje urządzenie wykonał z ogólnie panującymi normami.

Zobaczcie także AGD przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *