Objawy uszkodzonego iskrownika w kuchence gazowej

Objawy uszkodzonego iskrownika w kuchence gazowej są różne, dlatego by jak najlepiej zdiagnozować usterkę, warto poznać je wszystkie! Gdy iskrownik nie działa prawidłowo, nie jesteśmy w stanie w pełni używać kuchenki gazowej. Jakie są objawy uszkodzonego iskrownika i jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?

Objawy uszkodzonego iskrownika w kuchence gazowej

źródło: pixabay.com

Objawy uszkodzonego iskrownika w kuchence gazowej:

Palnik się nie zapala – to główny i najczęstszy objaw uszkodzenia iskrownika. Prawidłowo działający iskrownik zapala się po kilku sekundach.

Zabrudzenia iskrownika – iskrownik może działać nieprawidłowo ponieważ dostały się do jego środka różne zabrudzenia. W tym wypadku wystarczy, że wyczyścimy palniki oraz całą kuchenkę. Po tak dokładnym czyszczeniu kuchenki warto poczekać około pół godziny by woda, która dostała się do palników „odparowała”. Jeżeli problem nadal występuje to warto powtórzyć czyszczenie i dokładnie wyczyścić zapchany wylot iskrownika.

Sprawdźcie także: Jak radzić sobie z częstymi usterkami w kuchence! 😉

Zalanie iskrownika w kuchence powszechną awarią. Zalanie iskrownika objawia się w bardzo prosty sposób, a mianowicie: iskra pojawia się, jednak to nie powoduje zapalnie palnika. Jedyny sposób aby poradzić sobie  z tym problemem to dokładne umycie palnika(jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej dowiecie się poniżej).

Obracanie się pokrętła w lewą i prawą stronę jest utrudnione – zablokowanie załącznika iskry w pokrętleten problem nie musi wynikać z uszkodzenia iskrownika. Zazwyczaj wynika z zabrudzeń, które dostały się pod pokrętło. Zabrudzenia uniemożliwiają prawidłową pracę pokrętła. Powinnyśmy zdemontować, następnie dokładnie wyczyścić i założyć z powrotem pokrętło.

Objawy uszkodzonego iskrownika w kuchence gazowej – iskrownik cały czas działa – przyczyna

  • Zazwyczaj spowodowane jest to zalaniem palnika, a w konsekwencji przedostaniem się wody do iskrownika. Nawet niewielka ilość płynów może zakłócać pracę iskrownika, dlatego podczas przygotowywania potraw, powinniśmy uważać na taką sytuację, a jeżeli dojdzie do zalania palnika jak najszybciej powinniśmy go wyczyścić.
  • Często iskrownik w kuchence gazowej cały czas działa, ponieważ doszło do zablokowania zapadki bądź jej ułamania, tym samym pokrętło jest stale wciśnięte, a co za tym idzie iskrownik w kuchence gazowej cały czas działa.
  • Najrzadziej występującą usterką jest uszkodzenie generatora iskrownika, niestety ta usterka jest bardzo niebezpieczna, dlatego w jej przypadku musimy odłączyć dopływ prądu i jak najszybciej wezwać serwis AGD. Generatora się nie naprawia i trzeba go wymienić. Element ten, to czarna lub czerwona złączka do której podłączone są wszystkie konektory(zaciski na przewodach).
czyszczenie iskrownika

źródło: repairclinic.com

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej ?

Objawy uszkodzonego iskrownika w kuchence gazowej w większości nie mogą być pomylone z inną usterką. Zalanie iskrownika, czy też jego zabrudzenie jest najczęstszą przyczyna nieprawidłowej pracy kuchenki, warto więc regularnie czyścić iskrownik w kuchence gazowej by w przyszłości uniknąć tego problemu.

W celu wyczyszczenia iskrownika w kuchence gazowej ściągamy ruszt, można włożyć go do zlewu i umyć, przez ten czas kiedy będziemy czyścić iskrownik to zdąży nieco wyschnąć.  Następnie sprawdzamy otwory podpłomienne, jeżeli zauważymy w nich zabrudzenia należy je oczyścić, ponieważ mogą one powodować zabrudzenia. Elementy palnika muszą być czyste oraz wolne od zanieczyszczenia ponieważ nawet najdrobniejsze zabrudzenia mogą zakłócać pracę urządzenia. Otwory dysz należy przeczyścić. W tym celu używamy cienkiego miedzianego drucika.

naprawa pralek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *