Niezbędnik w każdej kuchni, czyli czym różnią się okapy kuchenne

Na rynku można znaleźć wiele rodzai okapów kuchenny, każdy rodzaj okapu ma za zadanie pochłaniać powietrze. Jak montowane są okapy? Jak czyścić okap?

okap teleskopowy

źródło: pixabay.com

Okap teleskopowy– ten rodzaj okapu umieszczany jest na dnie szafki, czyli jest to okap pod zabudowę. Okap uruchamiany jest poprzez wysunięcie szuflady, w której się znajduje, tym samym zwiększamy jego powierzchnie pochłaniania. Wadą takiego okapu jest jego działanie w obiegu zamkniętym.

Okap podszafkowy– okapy podszafkowe jak sama nazwa wskazuje, montowane są pod szafkami, ten rodzaj jest funkcjonalny i wygodny w użyciu. Aby pochłanianie powietrza się rozpoczęło, trzeba go wysunąć. Wada to fakt, że są one mało wydaje, więc lepiej sprawdzą się do małej kuchni.

Okap wyspowy– te okapy montowane są nad wyspą, rura odprowadzająca powietrze skierowana jest pionowo do góry, dlatego też ich inna nazwa to okapy wiszące.

Okap kominowy– to najpopularniejszy rodzaj okapów zwany inaczej okapem przyściennym. Ten rodzaj montowany jest do ściany. Jego charakterystyczną cechą jest długa pionowa piaskownica, w której to znajduje się rura.

okap kuchenny

źródło: pixabay.com

Jak czyścić okap?

Posiadacze okapów wiedza już na pewno, że posiadania okapu wiąże się z nieprzyjemnym tego aspektem, czyli czyszczeniem go. Jak skutecznie i łatwo wyczyścić okap:

Pamiętaj! Przed przystąpieniem do czyszczenia okapu należy odłączyć go od prądu.

  1. Jak wiadomo płyn do mycia naczyń świetnie rozpuszcza tłuszcz, nada się więc on idealnie do czyszczenia okapu i jego filtra. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby myc nim okap.
  2.  Ocet jak się zdaje, sprawdza się najlepiej w każdej kryzysowej sytuacji, jeżeli twój okap jest naprawdę brudny, wystarczy, że rozrobisz wodę z octem w stosunku pół na pół. Aby ułatwić sobie prace, możesz przelać mieszankę do spryskiwacza. Do takiego mycia możesz użyć gąbki, czy też ścierki.
  3. Do czyszczenia okapu możesz użyć także specjalnych detergentów bądź mleczka do czyszczenia.

Każdy z okapów ma za zadanie pochłaniać powietrze, jednak nie każdy mada się do każdego wnętrza. Mam nadzieje, że wiecie już co różni od siebie, różne rodzaje okapów oraz że jego czyszczenie nie będzie dla was już żadnym problemem.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *