Niewypompowanie wody przez pralkę. Co w takiej sytuacji robić?

Niewypompowanie wody przez pralkę jest jedną z najpopularniejszych usterek. Pralka  to dla nas wielki komfort i wygoda dlatego tak ważne dla nas jest by działała prawidłowo. Czasem jednak po prostu nie da się uniknąć pewnych usterek, takich jak np. niewypompowanie wody przez pralkę. Co w takiej sytuacji robić?

części pralka

źródło : pixabay.com

Niewypompowanie wody przez pralkę – najpopularniejsze przyczyny

  • Większość pralek ma funkcję „zatrzymania płukania” oznaczonej symbolem miski z wodą. Uruchomienie tej funkcji powoduje, niewypompowanie wody przez pralkę – trzeba zatem wybrać opcję ręczne wirowanie albo wylewanie wody. Należy również sprawdzić, czy ta funkcja nie została przypadkowo uruchomiona. Jeśli jednak tak się nie stało, następną rzeczą jaką sprawdzamy jest wąż odpływowy
  • musimy na samym początku sprawdzić, czy wąż odpływowy jest drożny. W tym celu należy włożyć końcówkę węża do umieszczonego jak najniżej wiadra plastikowego lub miski. Jeśli woda zacznie spływać, możemy w ten sposób opróżnić pralkę z wody. Mamy także pewność, że układ odpływowy jest drożny, a jedynie pompa nie może wypompować wody, często w ten w sytuacji palka nie wypompowuje wody i buczy
  • Pompa nie może wypompować wody, ponieważ prawdopodobnie została zablokowana. Teraz już możemy odkręcić filtr, który znajduje się najczęściej na dole pralki po prawej stronie. Nie powinno się jednak odkręcać filtra, gdy w pralce jest woda, gdyż grozi to zalaniem. Jeżeli sytuacja wymaga wypompowania wody w ten sposób musimy wyłożyć podłogę, szczególnie miejsce przy filtrze ręcznikami bądź szmatami, jeżeli mamy możliwość można podłożyć miskę

Zobaczcie także dlaczego pralka nie wiruje!

zapchany filtr w pralce

źródło: robofes.com

Co robić kiedy pompa została zablokowana?

Po otwarciu filtra usuwamy zanieczyszczenia i zaglądamy do wnętrza obudowy, w której był umieszczony filtr. Prawdopodobnie znajdują się tam przedmioty, które zablokowały silniczek pompy. Turbinkę pompy widać wewnątrz obudowy. Należy ją starannie oczyścić i usunąć wszelkie blokujące ją przedmioty tak, by mogła swobodnie się obracać. Teraz można z powrotem wkręcić filtr i uruchomić pralkę.

Jeżeli woda z węża nie spływa samoczynnie, oznacza to, że układ odpływowy nie jest drożny. Prawdopodobnie zapchany jest filtr lub wąż. Należy opróżnić pralkę z wody. Sprawdzamy, czy w obudowie filtra jest specjalny wężyk, którym można wypuścić wodę awaryjnie i wypuszczamy wodę. Jeżeli nie ma takiej możliwości- opróżniamy pralkę przy użyciu jakiegoś naczynia, np. miseczki plastikowej. Po opróżnieniu bębna w pralce pozostanie jeszcze woda. Trzeba przygotować szmaty i mopy, a następnie ostrożnie odkręcić filtr i stopniowo wypuszczać resztę wody. Po opróżnieniu pralki wyjmujemy filtr i oczyszczamy go, a także sprawdzamy komorę filtra i silniczek pompy. Przechylamy pralkę pod kątem 45 stopni i sprawdzamy, czy w wężu łączącym obudowę filtra z wanną pralki (bębnem, zbiornikiem itp.) są zanieczyszczenia, a następnie usuwamy je. Teraz można wkręcić filtr i uruchomić pralkę.

Jeżeli pralka nadal wylewa wodę, może być potrzebna wymiana filtra, a może nawet bębna, nie porywaj się z motyką na słońce i zadzwoń po serwis zajmujący się naprawą pralek, która się na tym zna – wejdź na stronę Technikan.pl!

Niewypompowanie wody przez pralkę

żródło: pixabay.com

Jak zapobiegać wylewom z pralki?

Miarowe dozowanie detergentu– nie syp i nie nalewaj za dużo detergentów, może to spowodować wytworzenie się piany w dozowniku, kolejno otworzenie go i wylewanie wody z niego.

Używanie woreczków do prania– Skarpetki i bieliznę pierz w specjalnie stworzonych do tego woreczkach, skarpetki i bielizna łatwo mogą przedostać się do filtra i tym samym zatkać go, pamiętaj także o sprawdzaniu kieszeni, czasami zapominając o wyciągnięciu chusteczek, także możesz zatkać filtr.

Sprawdzanie uszczelek– Staraj się systematycznie sprawdzać uszczelki i węże, którymi odpływa i dopływa woda, są to rzeczy, które zużywają się szybciej niż cała pralka.

Jeżeli zastosujesz się do powyższych wytycznych jak zapobiegać wylewom z pralki, zminimalizujesz prawdopodobieństwo wezwania serwisu, a jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami polub nas na Facebook’u.

naprawa pralek

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *