Jak naprawić pompę myjącą w zmywarce?

Zmywarka jak każdy inny sprzęt gospodarstwa domowego może uleć awarii. Jedną z częstych przyczyn, kiedy zmywarka nie pracuję-jest zepsuta pompa myjąca. Jakie są objawy zepsutej pompy i jak naprawić/wymienić pompę.

Jak naprawić pompę myjącą w zmywarce?

źródło: greenplumbingnj.com

Zepsuta pompa myjąca – objawy:

 • Głośna praca zmywarki – Zepsuta pompa myjąca to przede wszystkim bardzo głośna praca zmywarki, jak i odgłosy lejącej się wody. Początkowo objaw ten może nie być zauważalny, lecz z każdym kolejnym zmywaniem, nasza zmywarka będzie głośniej pracować. W tym przypadku konieczna będzie wymiana pompy na nową.
 • Zacinanie się turbiny pompy– Poprzez awarię pompy myjącej turbina w trakcie cyklu przestaję się obracać. Nie właściwą pracę turbiny można dostrzec, jeżeli nasza zmywarka wydaje dziwne odgłosy podczas pracy. Wskutek niewłaściwie działających turbin zmywarka może nie domywać naczyń. W efekcie naczynia pozostają nadal brudne.
 • Nadmierne zużycie wody– Gdy pompa ulegnie uszkodzeniu, zmywarka pobiera zbyt często i zbyt dużo wody. (Ilość pobieranej wody przez zmywarkę zależy od programu, który wybierzemy). Informację ile wody powinna zużywać zmywarka, na wybranym przez nas programie znajdziemy w instrukcji obsługi, internecie lub zwracając się bezpośrednio do producenta.
 • Zmywarka nie kończy programu– Zepsuta pompa w zmywarce sprawia, że woda nie jest pobierana. Zmywarka nie rozpoczyna pracy. Prowadzi to do buczenia i ciągłej pracy pompy. Należy wtedy niezwłocznie wyłączyć sprzęt od źródeł zasilania. Ciągła praca pompy może doprowadzić do spalenia tego elementu.
 • Zmywarka przecieka– Kiedy nasza zmywarka przecieka, winną tej awarii może być pompa myjąca. To pompa odpowiada za właściwą cyrkulację wody w komorze. Warto w takiej sytuacji sprawdzić, czy w okolicach pompy myjącej w naszej zmywarce nie stoi woda.

Jak zapobiegać najczęstszym problemom ze zmywarką?

pompa myjąca zmywarka

źródło: rinceweb.com

Jak naprawić pompę myjącą w zmywarce, krok po kroku:

 1.  Odłącz zmywarkę od źródeł zasilania.
 2.  Ściągnij dolną blachę, odciągając ją przy zatrzaskach.
 3.  Odłącz przewód uziemienia.
 4.  Odkręć śruby grzałki przepływowej.
 5.  Ściągnij opaskę zaciskową.
 6.  Wyciągnij grzałkę przepływową.
 7.  Opisz na kartce przewody pompy lub zrób zdjęcie, potem odłącz je.
 8.  Odkręć starter.
 9.  Zdejmij uchwyt pompy.
 10.  Odłącz kable od startera.
 11.  Włóż nową pompę.
 12.  Podłącz starter i go przykręć.
 13.  Podłącz przewody do pompy.
 14.  Załóż opaskę zaciskową na wąż przy grzałce.
 15.  Włóż nową grzałkę.
 16.  Przykręć grzałkę.
 17.  Zaciśnij opaskę zaciskową.
 18.  Załóż i dociśnij dolną blachę zmywarki.

Aby dokonać takiej naprawy potrzebne będą następujące narzędzia: Śrubokręt z końcówką TORT T15, śrubokręt z płaską końcówką, skrzypce, małe obcęgi, opaska zaciskowa o średnicy ok. 38 mm, klucz 13 mm.

Koszt nowej pompy myjącej to wydatek około 350 zł. Można ją nabyć w internecie lub specjalistycznym sklepie. Jeśli wymiana pompy w zmywarce sprawia Ci problemy, wezwij fachowca z TECHNIKAN SERWIS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *