Jak naprawić pompę myjącą w zmywarce?

Pompa myjąca jest ważnym elementem zmywarki, jego prawidłowa praca ma nam zapewnić poprawną pracę urządzenia. Jakie objawy daje awaria tego elementu? Jak naprawić pompę myjącą w zmywarce?

Jak naprawić pompę myjącą w zmywarce?

źródło: greenplumbingnj.com

Zepsuta pompa myjąca – objawy:

  • Głośna praca zmywarki -głośna praca zmywarki oraz dźwięk lejącej się wody są objawem uszkodzenia pompy myjącej. Na początku możemy nawet nie zwrócić na to uwagi jednak z każdym kolejnym myciem praca będzie coraz głośniejsza. Usterkę możemy naprawić wymieniając element na nowy. 
  • Zacinanie się turbiny pompy– awaria powoduje, że turbina w trakcie mycia się nie obraca, to uszkodzenie możemy zauważyć poprzez dziwne odgłosy. Nieprawidłowo działające turbiny mogą powodować niedomywania naczyń. 
  • Nadmierne zużycie wody– Gdy pompa ulegnie uszkodzeniu, zmywarka pobiera zbyt często i zbyt dużo wody. (Ilość pobieranej wody przez zmywarkę zależy od programu, który wybierzemy). Informację ile wody powinna zużywać zmywarka, na wybranym przez nas programie znajdziemy w instrukcji obsługi, internecie lub zwracając się bezpośrednio do producenta.
  • Zmywarka nie kończy programu– Zepsuta pompa w zmywarce sprawia, że woda nie jest pobierana. Zmywarka nie rozpoczyna pracy. Prowadzi to do buczenia i ciągłej pracy pompy. Należy wtedy niezwłocznie wyłączyć sprzęt od źródeł zasilania. Ciągła praca pompy może doprowadzić do spalenia tego elementu.
  • Zmywarka przecieka– zadaniem pompy jest m.in. zachowanie właściwej cyrkulacji wody w komorze. Jeżeli koło pompy myjącej znajduje się woda, to zapewne znalazłeś przyczynę ten usterki. 

Jak zapobiegać najczęstszym problemom ze zmywarką?

pompa myjąca zmywarka

źródło: rinceweb.com

Jak naprawić pompę myjącą w zmywarce, krok po kroku:

Krok 1:  Odłączamy zmywarkę od źródeł zasilani

Krok 2:  Ściągamy dolną blachę, a następnie odłączamy przewód uziemienia

Krok 3: Ściągamy opaskę zaciskową, a następnie odłączamy i wyciągamy grzałkę przepływową

Krok 4: Zapamiętaj bądź zrób zdjęcie podłączenia przewodów

Krok 5: Odkręcamy starter, zdejmujemy uchwyty pompy, a następnie odłączamy kable od startera i wyciągamy go

Krok 6: Wkładamy nową pompę

Następnie wykonujemy wszystkie te kroki w odwrotnej kolejności. Przy wymianie pompy myjącej warto zaopatrzyć się także w nowa grzałkę.

 

Aby dokonać takiej naprawy potrzebne będą następujące narzędzia: Śrubokręt z końcówką TORT T15, śrubokręt z płaską końcówką, skrzypce, małe obcęgi, opaska zaciskowa o średnicy ok. 38 mm, klucz 13 mm.

Nowa pompa myjąca kosztuje około 350 zł. Jeśli wymiana pompy w zmywarce sprawia Ci problemy, wezwij fachowca z TECHNIKAN SERWIS.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *