Najczęstsze usterki w pralkach

We współczesnym świecie każdy z nas ma w swojej łazience pralkę. Jest tak, ponieważ bez tego mechanicznego urządzenia trudno nam obejść się w codziennym życiu. Naszym priorytetem powinno być zatem dbanie o nią. Niestety nie zawsze udaje nam się ją ustrzec przed różnymi usterkami.

usterki pralka

żródło: pexels.com

Najczęstsze usterki w pralkach:

ZIMNE PRANIE, PRALKA NIE GRZEJE

Zbyt twarda woda może doprowadzić do uszkodzenia grzałki. Jeżeli występują problemy z grzaniem wody, należy sprawdzić grzałkę omomierzem. Przyczyną może być również termostat. W normalnych warunkach powinien przepuszczać napięcie na grzałkę, w zależności od ustawionej temperatury.

PRALKA NIE WYLEWA WODY

Sprawdźmy filtr! Problem z wylewaniem wody wynika najczęściej z powodu zatkanego odpływu bądź zablokowanej pompy. W wielu przypadkach wystarczy wyczyścić filtr. Wymiana pompy jest rzadziej potrzebna.

PRALKA NIE POBIERA WODY

Może to wynikać z braku dopływu wody lub z zasady działania urządzenia. Często zdarza się, że przewód doprowadzający wodę jest zagięty(co tworzy niedrożność) lub zawór z wodą jest zakręcony. Inną, prostą przyczyną, są niedomknięte drzwiczki pralki, przez co pralka w ogóle się nie uruchamia. Jeżeli wykluczyliśmy wszystkie powyższe możliwości, zostaje nam do sprawdzenia sam elektrozawór oraz moduł/programator, który go otwiera, a także połączenie między tymi elementami. Jeżeli mamy do czynienia z elektroniką, warto spróbować zresetować moduł (najczęściej przez przytrzymanie przycisku start lub anuluj).

HAŁASUJE PODCZAS WIROWANIA

Najczęściej przyczyną zbyt głośnej pracy pralki, zwłaszcza na wirowaniu, są łożyska. W pralkach ładowanych od przodu jest to chyba najbardziej pracochłonna naprawa, gdyż wymaga rozebrania całego zbiornika. Przy wymianie łożysk, nie wolno zapomnieć o wymianie uszczelniacza, ponieważ to on głównie, z powodu zużycia, doprowadza do dostania się wody do łożysk i ich uszkodzenia.

Tutaj zostały przedstawione jedynie najczęstsze usterki w pralkach, jednak może być ich o wiele więcej, gdy nie jesteśmy pewni co tak naprawdę powoduje np. hałas podczas wirowania najlepiej skontaktować się z fachowcem.

pralka

źródło: pixabay.com

Jak zapobiegać awarią w pralce?

Pierwsze użycie– przed pierwszym użyciem powinniśmy, włączyć pralkę bez ubrań w środku, aby oczyścić ją z zabrudzeń, które powstały podczas produkcji, dodatkowo możesz sprawdzić jak np. jest głośna,

Kamień w pralce– do naszych domów woda, która dociera jest niefiltrowana dlatego musimy pamiętać, że raz na jakiś czas trzeba wykonać pranie ze specjalnymi środkami do odkamieniania, można powiedzieć, że to takie pranie na „czysto” bez żadnych ubrań w środku.

Porządek i dopływ powietrza– warto raz na jakiś czas wyczyścić dozownik proszku i płynu, za każdym razem powinno się przetrzeć suchą szmatką drzwiczki oraz uszczelki, kiedy pralka nie jest używana najlepiej drzwiczki zostawiać otwarte by pralka mogła się „osuszyć”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *