To musisz zrobić ze swoją lodówką przed wyjazdem!

Przed wyjazdem na wakacje musimy odpowiednio zabezpieczyć nasze sprzęty AGD i RTV. Tak naprawdę wszystkie z nich oprócz drukarki oraz lodówki mogą zostać odłączone od prądu. Jak wiadomo odłączenie lodówki od prądu nawet na kilka dni może powodować brzydki zapach i nie tylko.

lodowka

źródło: dailytreasure.com

Przed wyjazdem na wakacje powinniśmy opróżnić naszą lodówkę. Nie powinniśmy zostawiać w niej żadnych produktów spożywczych, tym bardziej tych, których termin przydatności mija za kilka dni. Jeżeli nie chcesz ich wyrzucać, zapakuj je odpowiednio i zabierz je ze sobą w drogę. Jak wiadomo, lodówki pod żadnym pozorem nie odłączamy od prądu, nawet jeżeli nic nie zostawiamy w jej środku, może zacząć się z niej wydobywać nieprzyjemny zapach. Jeżeli zostawiłeś jakieś produkty w lodówce, warto się im bliżej przyjrzeć, ponieważ może się okazać, że w czasie twojej nieobecności wystąpiła przerwa w dostawie prądu i lodówka nie chłodziła odpowiednio. Przerwanie ciągu chłodniczego może prowadzić do rozmnażania się drobnoustrojów – wirusów, grzybów, czy bakterii. Salmonella może zacząć się namnażać już przy ok. 6 stopniach Celsjusza. Bakterie tę możemy spotkać w mięsie, jajach, nabiale, czy też produktach, które zawierają te składniki. Zatrucie tą bakterią może powodować silne dolegliwości żołądkowo- jelitowymi o gwałtownym przebiegu. W żywności mogą się także namnażać inne bakterie, które mogą powodować inne dolegliwości, jednak rozmnażają się one zazwyczaj przy wyższych temperaturach. Groźne zatrucia mogą być także powodowane wirusami oraz rotawirusami, czy też pierwotniakami, które możemy znaleźć na powierzchni warzyw, owoców, którym do aktywności potrzebne jest ciepło. Wzrost temperatury może przyczyniać się do rozwoju pleśni, co w efekcie powoduje psucie się jedzenia. Ważne! Produkty, na których zauważymy specyficzny nalot, nie nadają się już do spożycia, pozbądźmy się całego produktu, a nie tylko kawałka produktu.

Nowoczesne lodówki wyposażone są w funkcje wakacje, o której więcej dowiecie się w naszym artykule:

Nowoczesne lodówki i ich funkcje. Top 5 niezawodnych lodówek.

lodówka przed wyjazdem

źródło: Boldsky.com

Jak sprawdzić, czy podczas naszej nieobecności była przerwa w dostawie energii? Wystarczy, że przed wyjazdem umieścimy na talerzyku loda na patyku w zamrażalniku. Jeżeli po naszym powrocie zdeformuje się on, jesteśmy pewni, że przez pewien czas ciąg chłodniczy został przerwany. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce lepiej zrezygnować z jedzenia produktów, które zostawiliśmy w naszej lodówce, lepiej wyrzucić je. W temperaturze pokojowej bakterie namnażają się bardzo szybko i stanowią zagrożenie dla zdrowia, jeżeli produkt budzi nasze wątpliwości wyglądem, czy też zapachem wyrzućmy go.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *