Lodówka nie chcę się włączyć – co zrobić?

Każdy spotkał się z sytuacją kiedy lodówka nie chcę się włączyć. Powodów, przez które lodówka nie pracuję, może być kilka np. uszkodzony agregat, lub termostat. Jakie są przyczyny niewłączania się lodówki?

Lodówka nie chcę się włączyć

źródło: dizajndoma.hr

Lodówka nie chcę się włączyć – przyczyny:

  • uszkodzony agregat– jest to urządzenie, dzięki któremu jest możliwy obieg czynnika chłodniczego w układzie chłodzenie lodówki. Awaria tego elementu uniemożliwia jego prawidłową pracę.
  • brak zasilania– należy upewnić się, czy w obrębie układu elektronicznego nie nastąpiło uszkodzenie. Nawet najmniejsze uszkodzenie kabla lub złe jego podłączenie może doprowadzić do tego, że nasza lodówka będzie pozbawiona dopływu prądu.
  • uszkodzony termostat– termostat to jeden z najważniejszych elementów lodówki. Dzięki jego prawidłowej pracy lodówka utrzymuję ściśle określoną temperaturę. Kiedy osiąga odpowiednią temperaturę -wyłącza się, a kiedy temperatura spada- znów się włącza. Uszkodzony termostat uniemożliwia poprawną pracę lodówki, prowadzi to również do tego, że sprzęt się nie włącza.
  • brak czynnika chłodzącego– kiedy w naszej lodówce nastąpi brak czynnika chłodzącego, lodówka nie jest w stanie pracować. Czynnik chłodzący (chłodziwo) jest to najczęściej gaz, charakteryzujący się niską temperaturą. W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z fachowcem, który zajmie się doładowaniem czynnikiem chłodzącym naszą lodówkę.

Zobacz także: Jak dbać o lodówkę? – I dowiedz się jak wydłużyć życie swojej lodówki. 

Kiedy lodówka działa, ale nie chłodzi – przyczyny

Zabrudzony skraplacz– ten element znajduję się w dolnej części lodówki. Kiedy skraplacz jest zabrudzony, uniemożliwia przedostanie się czynnika chłodzącego, który rozprasza ciepło. Jego słaba praca powoduję złe schodzenie lodówki. Sprzęt wtedy gorzej pracuje, co przyczynią się do zwiększenia kosztów zużytej energii elektrycznej. Poprzez zabrudzony skraplacz lodówka nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury. Wskutek tego produkty w lodówce nie są odpowiednio schłodzone.

Uszkodzony silnik wentylatora– dzięki prawidłowej pracy wentylatora, zimne powietrze jest rozprowadzane w komorze lodówki i zamrażarki. Kiedy wentylator nie pracuję prawidłowo, chłodziarka nie będzie w pełni funkcjonować. Komora zamrażarki jest wtedy chłodna, natomiast część chłodziarki już nie. Aby stwierdzić, że silnik wentylatora uległ awarii, należy poruszyć śmigłem wentylatora. Wymiana będzie konieczna, wtedy gdy śmigło nie porusza się w żadną stronę. Również, gdy pracuję bardzo głośno, trzeba będzie wymienić tę część. Gdy nie działa -należy sprawdzić miernikiem ciągłość jego uzwojeń.

Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi? – dowiesz się także tutaj

Zepsuty silnik wentylatora skraplacza– gdy silnik wentylatora skraplacza nie działa prawidłowo lodówka nie będzie chłodzić. W tym wypadku należy sprawdzić, czy nic nie blokuje pracy śmigła wentylatora.

Uszkodzony klixon/starter– przez tę awarię lodówka może czasami, bądź wcale się nie włączać.

Kondensator sprężarki– gdy pracuję prawidłowo- lodówka chłodzi. Zepsuta sprężarka nie jest w stanie w pełni funkcjonować, przez co lodówka nie jest w stanie pracować, lub nawet się włączyć.

lodówka

źródło: macerhome.com

Uszkodzona sprężarka– przy tego typu naprawach niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, służący do napełniania czynnika chłodzącego, oraz lutowania rurek. Jest to niebezpieczne, ponieważ prowadzi do kontaktu z ogniem i gazem.

Przepalony termostat– zaburza poprawną pracę systemu chłodniczego, co prowadzi do złej pracy lodówki. Aby upewnić się, że to właśnie termostat jest uszkodzony- należy ustawić pokrętło od najniższej wartości, do najwyższej, aż nastąpi „klikniecie”. Jeżeli usłyszymy „kliknięcie” – termostat działa prawidłowo- jeżeli nie, potrzebna będzie wymiana na nowy.

Uszkodzony czujnik temperatury– jego zadaniem jest monitorowanie temperatury w lodówce oraz przesyłanie, odczytu do modułu sterującego. Po otrzymaniu tych informacji moduł sterujący reguluję zasilanie sprężarki i wentylatora. Jeżeli wymienione wyżej elementy ulegną awarii, lodówka nie osiągnie odpowiednio niskiej temperatury.

Jak widać to, że lodówka nie chce się włączyć nie oznacza, że Wasz sprzęt nadaje się tylko na gratowisko. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z usunięciem awarii w niesprawnej lodówce, zapraszamy do kontaktu z firmą TECHNIKAN.PL, która pomoże w naprawie uszkodzonego sprzętu.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *