Lodówka nie chcę się włączyć – co zrobić?

Lodówka nie chcę się włączyć z kilku powodów np. uszkodzony agregat, lub termostat. Jednak dobra diagnoza pozwoli nam pozbyć się problemu. Co zrobić kiedy lodówka nie chce się włączyć?

Lodówka nie chcę się włączyć

źródło: dizajndoma.hr

Lodówka nie chcę się włączyć – przyczyny:

  • Uszkodzony agregat– jest to urządzenie, dzięki któremu jest możliwy obieg czynnika chłodniczego w układzie chłodzenie lodówki. Awaria tego elementu uniemożliwia jego prawidłową pracę.
  • Brak zasilania– należy upewnić się, czy w obrębie układu elektronicznego nie nastąpiło uszkodzenie. Nawet najmniejsze uszkodzenie kabla lub złe jego podłączenie może doprowadzić do tego, że nasza lodówka będzie pozbawiona dopływu prądu.
  • Uszkodzony termostat– termostat to jeden z najważniejszych elementów lodówki. Dzięki jego prawidłowej pracy lodówka utrzymuję ściśle określoną temperaturę. Kiedy osiąga odpowiednią temperaturę -wyłącza się, a kiedy temperatura spada- znów się włącza. Uszkodzony termostat uniemożliwia poprawną pracę lodówki, prowadzi to również do tego, że sprzęt się nie włącza.
  • Brak czynnika chłodzącego– kiedy w naszej lodówce nastąpi brak czynnika chłodzącego, lodówka nie chcę się włączyć. Czynnik chłodzący (chłodziwo) jest to najczęściej gaz, charakteryzujący się niską temperaturą. W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z fachowcem, który zajmie się doładowaniem czynnikiem chłodzącym naszą lodówkę.

Zobacz także: Jak dbać o lodówkę? – I dowiedz się jak wydłużyć życie swojej lodówki. 

Kiedy lodówka działa, ale nie chłodzi – przyczyny

Zabrudzony skraplacz– ten element znajduję się w dolnej części lodówki, jeżeli dojdzie do jego zabrudzenia czynnik chłodzący nie ma się jak przedostać. Słaba praca tej części przekłada się na słabe chłodzenie lodówki. Warto nadmienić, że powoduje to także większe zużycie energii, ponieważ sprzęt nie jest w stanie utrzymać temperatury.

Uszkodzony silnik wentylatora– prawidłowa praca tego elementu ma zapewnić odpowiednią cyrkulacje powietrza w komorze lodówki oraz zamrażarki. Jeżeli nie pracuje on prawidłowo, to chłodziarka nie będzie w pełni funkcjonować np zamrażarka jest chłodna, a chłodziarka nie. Uszkodzenie wentylatora można zdiagnozować w bardzo prosty sposób, wystarczy, że poruszymy śmigłem wentylatora, jeśli nie porusza się w żadną stronę oznacza to, że musimy go wymienić na nowy przedtem powinniśmy także miernikiem sprawdzić ciągłość uzwojenia. Także jeżeli urządzenie pracuje głośniej niż zazwyczaj należy wymienić wentylator.

Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi? – dowiesz się także tutaj

Zepsuty silnik wentylatora skraplacza– w przypadku uszkodzenia tego elementu lodówka nie chłodzi jak powinna. Częstym powodem nie działania tej części jest zablokowanie  śmigła.

Kondensator sprężarki– jeżeli dojdzie do jego uszkodzenia urządzenie nie jest w stanie normalnie pracować, a czasami nawet się nie włącza.

lodówka

źródło: macerhome.com

Uszkodzona sprężarka– przy tego typu naprawach niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, służący do napełniania czynnika chłodzącego, oraz lutowania rurek. Jest to niebezpieczna naprawa, ponieważ prowadzi do kontaktu z ogniem i gazem.

Przepalony termostat– zaburza poprawną pracę systemu chłodniczego, co prowadzi do złej pracy lodówki. Aby upewnić się, że to właśnie termostat jest uszkodzony– należy ustawić pokrętło od najniższej wartości, do najwyższej, aż nastąpi „klikniecie”. Jeżeli usłyszymy „kliknięcie” – termostat działa prawidłowo- jeżeli nie, potrzebna będzie wymiana na nowy.

Uszkodzony czujnik temperatury– jego zadaniem jest monitorowanie temperatury w lodówce oraz przesyłanie, odczytu do modułu sterującego. Po otrzymaniu tych informacji moduł sterujący reguluję zasilanie sprężarki i wentylatora. Jeżeli wymienione wyżej elementy ulegną awarii, lodówka nie osiągnie odpowiednio niskiej temperatury.

Jak widać to, że lodówka nie chce się włączyć nie oznacza, że Wasz sprzęt nadaje się tylko na gratowisko. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z usunięciem awarii w niesprawnej lodówce, zapraszamy do kontaktu z firmą TECHNIKAN.PL, która pomoże w naprawie uszkodzonego sprzętu.

naprawa pralek

Latest Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *