Koniec z szybko psującymi się sprzętami AGD?

W dzisiejszych czasach sprzęty bardzo często, krótko po gwarancji ulegają wielu usterką, wiele z nich to zaplanowane awarie. Dlatego też europosłowie pracują nad zmianą prawa w tej kwestii, czy to oznacz koniec z szybko psującymi się sprzętami AGD?

pralka awarria

źródło: samedayappliancerepair.ca

Koniec z szybko psującymi się sprzętami AGD?

Europosłowie rozpoczęli pracę nad przepisami, które mają skłonić producentów do produkcji lepszej jakości sprzętów oraz naprawa była mniej kosztowna. Przepisy mają dotyczyć wszystkich sprzętów AGD i RTV.

Rozpoczęto już prace nad raportem w związku z możliwością przedłużenia życia sprzętów elektronicznych. Eksperci twierdzą, że czas użytkowania sprzętów AGD jest coraz krótszy.

Jaki szybko psują się sprzęty?

  • Małe urządzenia jak smartfony- 1-2 lat
  • Komputery, czy laptopy- 3-4 lat
  • Urządzenia jak zmywarki, czy pralki- 5-6 lat
  • Lodówki i telewizory- 7-10 lat
  • Panele słoneczne, boilery- 10 lat

Często mówi się, że usterki w sprzętach elektronicznych są zaplanowane (niektórzy twierdzą, że bardzo dokładnie jest zaplanowane, która część ma się popsuć), a producenci celowo postarzają swoje sprzęty.

Już w 2015 roku został przedstawiony pakiet propozycji, który dotyczył gospodarki w obiegu zamkniętym, oznacza to, że towar ma być jak najdłużej użytkowany, następnie poddany recyklingowi, po czym ponownie wykorzystany, ma to dotyczyć nie tylko elektroniki, ale wielu innych produktów.

Europosłowie twierdzą, że przepisy mają za zadanie wspierać zarówno producentów towarów, jak i konsumentów. Producenci instalują wiele części na stałe i często naprawa okazuje się niemożliwa, nowe przepisy mają spowodować, że sprzęty będą łatwiejsze do naprawienia oraz taka naprawa będzie mniej kosztowna . Padła także propozycja, aby okres gwarancji był dłuższy, a klienci nie tracili prawa do niej po jednokrotnej naprawie sprzętu. Warto także wspomnieć, że pojawiłoby się więcej miejsc pracy jako mechanik sprzętu elektronicznego. Poprawki co do raportu mogły być zgłaszane do 14 lutego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *