Jakich zasad trzymać się piorąc: firanki, obrusy i pościele?

Święta tuż tuż, więc każdy z nas planuje przygotowanie firanek i obrusów na święta. Jednak wiecie jak je prać? Jak wyprać delikatny obrus? Jak wyprać firankę, aby jej nie uszkodzić? Jakich zasad trzymać się piorąc: firanki, obrusy i pościele?

Jakich zasad trzymać się piorąc: firanki

źródło: wikihow.com

Jakich zasad trzymać się piorąc: firanki?

Pierwszą zasadą jest odpowiednia temperatura, firanki powinny być prane w 30 bądź 40 stopniach Celsjusza. Nasze firanki mogą być prane wraz z pościelą, czy obrusem, warto jednak zwrócić uwagę na kolorowe elementy, które pod wpływem temperatury mogą zabarwić naszą firankę.

Firanki bardzo szybko zachodzą kurzem, a więc piorąc je, używamy proszków wybielających. Takie specyfiki mogą być bardzo drogie. Lepiej więc użyć do tego celu sody oczyszczonej, czy proszku do pieczenia, zadziałają one jak specjalne detergenty, a są tańsze i czasami skuteczniejsze.

Firanka ma być nie tylko biała, ale także dobrze się układać, a więc, jeżeli chcesz usztywnić swoją firankę, na koniec prania dodaj garść soli bądź ocet (pół szklanki na 5l), dzięki temu twoja firanka się usztywni i będzie układać się tak jak trzeba.

Pamiętajcie, że firanek nie można suszyć w suszarkach elektrycznych, najlepszym sposobem na ich suszenie jest od razu po praniu powiesić je na oknie.

Jak prać obrusy?

Wykonane są one z przeróżnych materiałów, dlatego też warto przyjrzeć się metce, aby dowiedzieć się, w jakiej temperaturze powinny być prane. Jeżeli obrus nie jest bardzo zabrudzony i chcemy go tylko odświeżyć, wystarczy 40 stopni Celsjusza, nawet przy dużych zabrudzeniach taka temperatura, powinna być wystarczająca. Wystarczy, że przed praniem naniesiecie odplamiacz lub  jeżeli boicie się zniszczenia obrusu możecie wybrać bezpieczniejszą alternatywę, jaką jest płyn do mycia naczyń. Niektóre pralki wyposażone są w funkcje, które przystosowane są do prania obrusów, czy delikatnych tkanin. Zwrócicie więc uwagę, czy wasza pralka nie ma takiej funkcji.

posciel

źródło: pixabay.com

Jak prać pościel?

Pościel korowaną powinno prać się w temperaturze, która nie przekracza 60 stopni Celsjusza. Warto jednak sprawdzić metkę, ponieważ niektórzy producenci zalecają 40 stopni Celsjusza. To samo tyczy się bawełnianych i satynowych, czy tych zwykłych białych. Pościel najbezpieczniej jest prać w proszku do białych ubrań, są one zazwyczaj delikatniejsze. Środki wybielające i zmiękczające zazwyczaj nie są zalecane, jednak jeżeli na metce nie ma żadnych przeciwwskazań, możecie spróbować ich użyć. Pamiętajcie, że kiedy będziecie suszyć pościel, powinniście ja dokładnie rozwiesić, aby wyschła cała, jeżeli założycie mokrą pościel, w łatwy sposób możecie doprowadzić do szybszego rozwoju bakterii.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *