Hydrostat pralki – regulacja

 

Hydrostat- to element, który odpowiada za prawidłowe otwieranie i zamykanie przepływu wody. Gdy działa prawidłowo pralka będzie funkcjonować bez zarzutów. Jakie są przyczyny uszkodzenia hydrostatu i jak samodzielnie poradzić sobie z awarią ?

wymiana hydrostatu w pralce

źródło: tishiergeenhotel.nl

Pralka nie pobiera wody

To najbardziej typowy objaw uszkodzenia hydrostatu w pralce. Zepsuty hydrostat uniemożliwia przepływ wody do wnętrza pralki. Co prawda przyczyn takiej awarii jak nie pobieranie wody może być kilka jak np. awaria elektrozaworu lub programatora.

Pralka pobiera za dużo wody

O złej pracy hydrostatu świadczy również zbyt częste i intensywne pobieranie wody. Uszkodzony hydrostat nie przesyła sygnału elektrozaworowi, który nie potrafi przestać pobierać wodę.

Woda w pralce po zakończonym cyklu

Kolejnym objawem uszkodzonego hydrostatu jest niewypompowywanie wody.

Mimo wirowania woda pozostaje w bębnie pralki, co sprawia, że pranie jest bardzo mokre. Za tę usterkę może również odpowiadać awaria programatora lub elektrozaworu. Zanim przystąpimy do wymiany hydrostatu, należy najpierw sprawdzić wyżej wymienione elementy.

Hydrostat pralki - regulacja

źródło: appliancerepair.new-jersey-biz.com

Zbyt mało wody – brudne pranie

Aby nasze pranie było czyste, pralka musi pobrać odpowiednią ilość wody do prania i płukania. Zbyt mała ilość wody nie pozwala na całkowite dopranie się naszych ubrań. Wskutek tego ubrania są brudne po zakończeniu cyklu.

Pralka nie przechodzi do kolejnego etapy cyklu

Jeżeli hydrostat działa nieprawidłowo, pralka ma problem z pobraniem lub odpompowaniem wody. W wyniku tego pralka nie jest w stanie rozpocząć pracy, pomijać i nie kończyć pozostałych etapów cyklu.

Sprawdź także 10 Najczęstszych powodów awarii w pralkach.

Zadaniem hydrostatu jest :

 • Regulacja poziomu wody w pralce
 • Załączenie się grzałki
 • Załączenie wirowania
 • Sygnalizowanie przepełnienia

Wymiana hydrostatu:

 1. Odłącz pralkę od sieci elektrycznej.
 2. Odepnij przewody od hydrostatu.
 3. Pociągnij hydrostat do góry.
 4. Odczep wężyk.
 5. Podłącz wężyk i przewody do hydrostatu i wepnij go w miejsce starego.
hydrostat pralka

źródło: shutupandgo.travel

Hydrostat – regulacja

Hydrostat to część, która odpowiada za napełnienie bębna wodą. Większość pralek wyposażona jest w analogowy hydrostat, którego działanie oparte jest na dość prostej mechanice. Delikatna membrana znajdująca się na spodzie urządzenia, wprawiana jest w ruch przez ciśnienie, które tworzy się przy napełnianiu zbiornika. To dzięki zwieraniu się miedzianych styków jesteśmy w stanie dostrzec takie zjawiska jak: brak wody, dopływ wody i przepełnienie.

Hydrostat połączony jest z cienką rurką z przewodem przepływowym. Jeżeli dojdzie do zatkania rurki, nasze urządzenie nie będzie prawidłowo funkcjonować.

Aby dostać się do hydrostatu, musimy rozebrać pralkę od góry. Wystarczy wykręcenie maskownicy z panelem sterującym. Hydrostat znajduję się w okolicach programatora, jest to część o charakterystycznym kształcie.

 1. Odkręć hydrostat i wyjmij go.
 2. Zapamiętaj jak były wpięte kabelki.
 3. Zdejmij obejmę i wypnij rurkę.
 4. Za pomocą krzyżaka wyreguluj plastikowe wkręty, czyli regulatory poziomu styków.
 5. Zdejmij wężyk od hydrostatu od strony bębna.
 6. Dmuchnij trochę powietrza do wężyka.
 7. Zaciśnij, tak aby powietrze nie uciekło i załóż go z powrotem.

Pamiętaj, najpierw czytaj, pytaj, a potem kombinuj. Hydrostat to proste, aczkolwiek precyzyjnie ustawione (fabrycznie) urządzenie. Czasem po prostu lepiej wezwać fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *