Garnki indukcyjne – dlaczego warto ich używać?

Coraz większą uwagę zwracamy na wyposażenie kuchni i nie mówimy tutaj tylko o kuchennym AGD, ale o garnkach i naczyniach. Wiele osób uważa, że indukcja jest bardzo pomocna w kuchni, dlatego tez dzisiaj bliżej przyjrzymy się temu zjawisku i dowiemy się o tym, dlaczego warto używać garnków indukcyjnych.

garnki indukcyjne

źródło: Heavy.com

Jak działa zjawisko indukcji?

Mówiąc językiem ogólnym, działanie kuchni indukcyjnej opiera się na wytworzeniu bardzo silnego zmiennego pola magnetycznego pod blatem, na którym stawiamy garnki. Ciepło w kuchenkach indukcyjnych wytwarzane jest bezpośrednio w naczyniu, dopiero kiedy postawimy je w odpowiednim miejscu na płycie. Jak więc widzicie, indukcja nie uruchomi się sama, dopóki nie postawimy na płycie garnka, czy też patelni. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczny, ponieważ nie tylko, że uruchamia się, dopiero kiedy postawimy garnek na płycie, to jeszcze po jego zdjęciu stygnie bardzo szybko.

Jak wybrać garnek indukcyjny?

Do używania kuchenki indykcyjnej będziemy potrzebowali specjalnych garnków, które są do niej przeznaczone. Standardowe garnki i naczynia nie będą w stanie uruchomić takiej płyty, ponieważ garnki indukcyjne wykonane są w specjalny sposób oraz specjalnego materiału. Żeby płyta indukcyjna działa w poprawny sposób, naczynie nie może mieć żadnych rowków, żłobień, osobnych logotypów itp. . Naczynie musi być wykonane z ferromagnetyku – materiał, który ulega namagnesowaniu. Tylko, dzięki spełnieniu tych warunków sprawi, że przepływ prądu będzie ekonomiczny, optymalny i efektywny. Garnki indukcyjne posiadają oznaczenia, które mają za zadanie poinformować nas, że naczynie to sprawdzi się do kuchenki indukcyjnej. Jeżeli jednak chcemy sprawdzić jego właściwości, przykładamy do dna garnka magnez, jeżeli zostanie przyciągnięty, wiemy, że jest to garnek przeznaczony do kuchenki indukcyjnej. Kupując taki garnek, nie zapomnijmy także sprawdzić jego dna, im będzie ono grubsze, tym jego właściwości będą lepsze.

garnki jakie

źródło: badboy.ca

Kupując garnek indykcyjne, musimy zwrócić także uwagę na jego średnicę, szczególnie kiedy w kuchence indukcyjnej nie nagrzewa się cała płyta. Garnek w przypadku kuchenek indukcyjnych nie powinien wystawać poza pole grzewcze. Garnki, które będą mniejsze od pola grzewczego, nie będą wyłapywane, dlatego tez nie mogą być one mniejsze od niego. Co do gabarytów nie ma to większego znaczenia, warto jednak zwrócić uwagę na propozycje producentów, gdzie uchwyty mogą być zdejmowane, dzięki czemu zaoszczędzamy miejsce w szafkach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując garnki indukcyjny?

  • Podziałka w garnkach
  • Pokrywka z otworem na ujście pary
  • Nieprzewodządze ciepła uchwyty
  • Profilowane brzegi
  • Wskaźnik temperatury

Z jakich materiałów produkowane są garnki?

  • Stal nierdzewna – wybieramy ją najczęściej, jest ona, bardzo trwała i efektowna
  • Szkło przeznaczone do indukcji – ich dno wykonane jest z materiału, który wykrywany jest przez płytę

Naczynia, które przeznaczone są do indukcji, mają szerokie zastosowanie, możemy używać ich do kuchenek gazowych, elektrycznych, czy też piec w nich w piekarniku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *