Dlaczego drzwiczki pralki się nie zamykają ?

Drzwiczki pralki pełnią funkcję zabezpieczającą przed wylaniem się wody podczas pracy pralki. Pralka nie rozpocznie pracy, kiedy są one nieprawidłowo zamknięte. Dlaczego drzwiczki pralki się nie domykają ?

drzwiczki pralki

źródło: telegraph.co.uk

Uszkodzona blokada drzwi– najczęściej dochodzi do uszkodzenia mechanicznego lub elektrycznego. W tym pierwszym przypadku należy sprawdzić, czy nie ma widocznych uszkodzeń. Jeśli takie zauważymy, konieczna będzie wymiana blokady zamykania drzwiczek na nową w naszej pralce. Aby sprawdzić, czy doszło do uszkodzenia elektrycznego, musimy sprawdzić schemat okablowania, oraz użyć miernika, tak aby sprawdzić mikroprzełączniki.

Pamiętajmy, aby nie używać siły podczas otwierania i zamykania drzwiczek pralki. Spokojnie zaczekajmy, aż po zakończonym praniu blokada sama się wyłączy.

Uszkodzony zamek drzwi– uszkodzeniu mógł ulec haczyk, mocowanie zamka, jak i sprężynka. Kiedy wiemy, który element uległ uszkodzeniu, należy go wymienić na nowy. Jednak gdy nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić, trzeba wymienić cały zamek.

Nie należy szarpać drzwi, opierać się o nie i trzaskać nimi.

Uszkodzony moduł sterujący– może być przyczyną niezamykających się drzwiczek w pralce. Poprzez uszkodzenie modułu blokada drzwi działa nieprawidłowo, co zakłóca jej pracę. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wymienić moduł na nowy.

Zużyty fartuch – często zdarza się, że przez zużyty i wytarty fartuch w naszej pralce nie przylega on do drzwi. Wskutek tego drzwi nie chcą się zamknąć. Należy wizualnie sprawdzić stan fartucha w naszej pralce i wymienić go na nowy.

Wycierajmy po każdym praniu resztki wody pozostające w okolicach fartucha. Uchroni to naszą pralkę przed gniciem wody w fartuchu i brzydkimi zapachami.

drzwiczki pralki

źródło: thecountrybasket.com

Uszkodzony zawias drzwi-Poprzez otwieranie i zamykanie drzwi pralki może dojść do wyrobienia się zawiasu, dlatego drzwiczki pralki mogą opadać, co prowadzi do nieprawidłowego zamykania ich.

Aby uniknąć awarii tego elementu, nie należy wieszać np. mokrego prania na drzwiczkach pralki.

Często zapominasz o dorzuceniu ubrań do pralki? Sprawdź tutaj rozwiązanie tego problemu.

Wymiana fartucha w pralce

 1. Zdejmij opaskę kołnierza
 2. Wepchnij kołnierz do środka
 3. Odkręć śruby i zdejmij fartuch
 4. Odkręć śruby mocujące blachę przednią
 5. Podważ i zdejmij wewnętrzną opaskę fartucha
 6. Zdejmij fartuch
 7. Załóż nowy fartuch, otworami w dół
 8. Zamontuj wewnętrzną opaskę bębna

Wymiana zamka w drzwiczkach pralki

 1. Odkręć zawias
 2. Odkręć ramkę wewnętrzną drzwi
 3. Wyjmij zamek z drzwi
 4. Włóż nowy zamek
 5. Przykręć wewnętrzną ramkę drzwi, pamiętając o zawiasie
 6. Przykręć drzwi do pralki

Wymiana zawiasu w drzwiach pralki

 1. Odłącz pralkę o źródeł zasilania
 2. Odkręć drzwiczki od pralki
 3. Odkręć zawias od pralki
 4. Przykręć nowy zawias do pralki
 5. Zamontuj drzwiczki na zawiasach
 6. Przykręć drzwiczki do zawiasu

Niedomykające się drzwi pralki sprawiają, że pralka nie rozpoczyna pracy i w efekcie ubrania nie są wyprane. Jeżeli w Twojej pralce pojawił się problem z niedomykającymi się drzwiczkami, wezwij fachowca, który postawi diagnozę i naprawi Twój sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *