Czyścimy żelazko – kilka prostych porad

Żelazko jest sprzętem, który ma każdy, jedni używają go częściej drudzy rzadziej. Nie ważne jak często używamy tego sprzętu, tak czy raz na jakiś czas musimy zadbać o jego czystość. Jak dbać o czystość żelazka? Jak zapobiegać zabrudzeniu żelazka?

Czyścimy żelazko – kilka prostych porad

źródło: pixabay.com

Jak zapobiegać zarudzeniu żelazka?

Często zastanawiamy się, skąd bierze się kamień w żelazku. Zazwyczaj powód jest prosty. Zamiast filtrowanej wody, zalewamy tą z kranu, która jest bardzo twarda. W takiej wodzie występuje wysokie stężenie żelaza, magnezu, soli oraz wapnia. Taka woda powoduje także, że na tkaninach pojawiają się plamy i smugi. Taki stan utrudnia także produkcję pary i jej uwolnienie, a więc prasowanie jest mniej skutecznie. Dlatego do żelazka najlepiej stosować wodę destylowaną, jest tania i łatwo dostępna, a dzięki niej unikniemy dużej ilości kamienia w żelazku.

Sposoby na wyczyszczenie stopy żelazka

Sposób 1: jeżeli do płyty żelazka przywarła się substancja woskowa, to żelazko powinniśmy nastawić na najwyższą temperaturę i prasować nim gazetę, dopóki osad nie zniknie

Sposób 2: jeżeli żelazko zostało ubrudzone oleistą substancją, to czekamy do ostudzenia żelazka i przecieramy płytę amoniakiem. Następnie spłukujemy wodą.

Sposób 3: domowym środkiem czyszczącym, który poradzi sobie z zabrudzeniami na płycie żelazka, jest ocet. Nakładamy trochę octu na czystą ściereczkę i energicznie pocieramy płytę żelazka. Jeżeli sam ocet nie będzie mógł poradzić sobie z zabrudzeniem, to możesz go wymieszać z sodą oczyszczoną i ponownie przetrzeć płytę żelazka.

Sposób 4: chcąc usunąć zabrudzenia, które zebrały się w otworach, to możesz zrobić za pomocą patyczków higienicznych, także je możesz lekko zamoczyć w occie.

żelazko do prasowania

źródło: pixabay.com

Sposób 5: z mniejszymi zabrudzeniami bez problemu poradzi sobie sok z ziemniaka. Wystarczy, że przetrzemy nim zabrudzoną płytę żelazka.

Sposób 6: zabrudzoną płytę żelazka możemy także wyczyścić z pomocą soli i papieru do pieczenia. Wystarczy, że na papier wysypiemy sól i zaczniemy prasować.

Wnętrze żelazka możemy wyczyścić np nastawiając temperaturę na najwyższą i największą moc parowania, a następnie włączyć przycisk pary. Żelazko powinno wyczyścić się z większości zabrudzeń, ten zabieg najlepiej robić nad wanną. Uważajcie aby się nie poparzyć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *